Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příběh freťáčka Šegyho

První zpráva o tom že existuje je schovaná pod tímto stručným textem na diskusním foru fretkařů.

Zaslán uživatelem/kou: matka fretka (IP)

Datum: 2006-09-18, 11:23

Zpráva od Milady: v brněnské ZOO jsou 3 fretky k adopci, 2 samečci a 1 samička, samí nalezenci, o které se nikdo nehlásí

Po nekonečných tahanicích s úřednicí,která má údajně na starost v Zoo záchrannou stanici, se mi podařilo vymámit souhlas k osvojení fretek co tam mají.V první informaci jsem se dozvěděla,že tam je jedna malá krásná samička a dva kluci.Druhý den mi bylo řečeno,že jsou tam jen dva freťáci a jak prý jsem na tu samičku přišla. Konečně jsem mohla zavolat paní Janě ze Šternberka,která mě oslovila na srazu,že si může do Brna pro kluka zajet.Pak mi volala a podala info.
Kluk tam byl jen jeden,o druhém se nedozvěděla nic,klece byly prázdné.Samozřejmě že byl v příšerných podmínkách,venku v králíkárně,na pilinách,strašně špinavý od výkalů,průjem až hrůza.Vypil hned celou misku vody,jakou měl hroznou žízeň.Měl atrofované svaly,sotva ho nohy unesou,bůhví jak tam byl dlouho,protože se sotva hýbal.Paní Jana měla co dělat,aby nad ním nebrečela.A opět, nikdo k němu nechtěl dát žádnou informaci,jak je tam dlouho,odkud je,prostě nic.
Takže s ním mažou k vetovi a držíme palce,aby se jim podařilo ho dát do pořádku. Bohužel nebyl:

volala mi paní Jana,že je patrně nemocný a že jedou k Dr.Jeklovi.Kluk pláče i ze spaní,a hlavně když kaká,tak ho to hooodně bolí,moc naříká.Bude mít něco už asi dlouho,protože je naučený chodit ,tak aby se nenamáhal vůbec neskáče a neběhá.(V lepším případě to bude zanedbaný zánět žlázek,v tom horším ani nebudu psát co mě všechno napadlo)V Zoo ji k tomu neřekli nic,ostatně když si ho brala,tak ji ho v rukavici hodili do přepravky se slovy"tohle já teda nemusím"!!

A to si prosím ta instituce říká ZÁCHRANNÁ STANICE PRO ZVÍŘATA !

S tímhle klukem opravdu pul roku nic nedělali,teda ani ho neléčili,jen dostával skrz mříž nažrat do králíkárny.Co se stalo s těmi ostatními,ví Bůh,to nám neřeknou.A aby nám volali,jakmile se fretka objeví jsem po nich chtěla několikrát,a nechtěj mi to slíbit.Je s nimi hrozná řeč,přehazovali si mě jak horký brambor.Moc dobře vědí,že u nich není vše košer,když se takhle vytáčej.Na oko jsou hrozně milí,to jo,ale nic s nimi člověk nedohodne,vymlouvají se na nesmysly.Páč v těch ostatních záchranných stanicích jsem zaznamenala naprosto jiný a hlavně vstřícný přístup.

Měl rozsáhlý zanedbaný zánět v krajině konečníku,pan doktor mu to vyčistil a předepsal ATB,klukovi už se viditelně ulevilo,a snad už bude v pořádku.
Teda i mě spadl šutr ze srdce.Už kvůli paní Janě,která si ho vzala.To je taky človíček,před kterým je potřeba smeknout,už má doma několikátou fretku z různých útulků.Vždycky,když některá dožije,vezme další,vyléčí z podobných útrap a poskytuje jim alespoň závěr života(většinou) ve skvělém prostředí a lásce.A ani o ni mezi fretkaři nevíme,páč nemá net.

Toto se odehrálo na podzim,ale nebylo všechno tak jak bychom si asi všichni přáli,Další pokračování příběhu je patrné z úryvků e-mailů,které mi od paní Jany chodily:

Omlouvám se, že jsem se Vám tak dlouho neozvala, ale v současné době jsem pracovně moc vytížená a nestihám ani přípravy na vánoce.

Již dlouho jsem Vás neinformovala jak jsme na tom s fraťákem Segym a s fretičkou Pegou.

Pegy byla v říjnu na té operaci a dnes již má opět krásnou srtičku po celém těle.Je veselá, baští, jednoduše je jí zase fajn.Je to taková moje malá čarodějnice.

Šegy je pořád takový zdrženlivý. Teď pár dnů zpět si začal sám chodit pro pohlazení.Zřejmě jak se mu zdá,že je dlouho sám tak přijde.Když jsem s nimi doma, tak si je hlídám a jsou oba puštěni po celém bytě, ale pokud jsem v práci, tak chlapy odmítají hlídat Pegu, protože jej neustále pronásleduje a samozřejmě strašně kouše.Pokud se mi nepodařilo Pegu včas odchytit, tak vždycky kousla Šegyho a nejčastěji do těch jeho bolavých zadních nožiček. Šegy, když ho kousla okamžitě vyběhl a běžel se skrýt ke mě do náručí.To se naučil velice dobře.

Dnes jsem přišla kvůli těm dvěma pozdě do zaměstnání.Od 6.10 ráno do 6.55 jsem s nima byla v koupelně.Šegy si lehnul na můj svetr, který mám kvůli němu již asi druhý měsíc ve špíně (nikde jinde se mu asi tak dobře nespí, jak zabalený do svetru a druhý jsem mu musela položit do pokojíčku na spaní, tak střídá spacák, tašku a můj svetr) a Pega kolem začala na něj dorážet.Já jsem ho bránila rukou, ale tak aby Pegy se k němu dostala, ale nekousla.Jen si tak čichla nebo ho přelezla, jednoduše si myslím, že když bude cítit pořád tu jeho přítomnost a já jí nedovolím ho kousat, snad by se mohli uklidnit a začít konečně spolu  komunikovat jinak než kousáním.Dopadlo to tak, že po půl hodině si Pega k němu lehla a chvíli s ním ležela a ani jí nevadilo, že k ní čichá.Potom jí zas chytil amok a začala ho i se svetrem nadhazovat a to Šegy  držel jen sem tam jak se mu víc přiblížila k tlamičce tak zakviknul. Abych pravdu řekla, přišlo mi že kviká zbytečně.Nenechala jsem ho kousnout.Ale Pega se o to ani moc nesnažila.Když si vedle něj lehla nebo přes něj  a ležela, tak jsem jí chválila a hladila a by si uvědomila, že toto by bylo správné.Nekousat, ale být spolu v klidu. Pořád ale nevím jestli to zkouším dobře. Jíst dokážou z jedné misky, to jim nevadí, ale potom je to jak kdyby do nich střelilo a už se koušou. S tím kousáním mám i strach, protože Pega má zuby zlomené (to jí zalomily její bývalý majitelé, prý aby je nekousala) kdežto Šegy má krásné velké zuby.Pega Šegyho jen stiskne, ale on jí těma zubama může i zakousnout.

Chtěla jsem se ještě s vámi poradit s jídlem. Pega odmítá vše kromě granulí.Může být hladná i týden stejně si nic nevezme jen granulky.Šegymu zase pro změnu musím vařit maso.Granulí se ani netkne. Konzervu taky žádnou nechce, jen vařené maso. Ale k tomu nechce nic jiného než na kostičky nakrájený okurek. Přijde mi to strašně málo. Je pravda, že jak mu vařím vývary tak se pomalu ale jistě spravuje. Ty nožičky zadní má pořád jak kdyby nebyly vůbec jeho. Mývá je strašně studené, takže jak ho držím, nebo hladím tak mu je masíruji a to jsou potom teplejší i mi přijde,že mu to dělá dobře, protože drží ani hlásku nevydá a včera mi je dokonce poprvé celé natáhnul.Když si vezmu, že je u nás od 28.9.2006, tak mi přijde, že se spravuje strašně pomalu.Kožíšek má krásný, protože oba dostávají vždy po jednom žloutku každou sobotu a Šegy většinou dojí i po Pegyně. Můj chlap dokonce tvrdí, že se mu spravuje i hlavička. Má ji takou kulatější. Samozřejmě nejkrásnější má bříško. To má kulaté a k těm zadním chuďoulinečkým nožičkám ani nepasuje.

Ještě mám jeden problém a tak mě napadá, že je asi nejhorší. Šegy neumí chodit do žádné krabičky.Veškeré výkaly provádí buď na koberec nebo na zem, ale nejhorší na tom je to , že když spí a nechce se mu zvedat tak se klidně pokálí pod sebe a leží v tom dál.Takže já jej musím jak jsem doma neustále kontrolovat a usměrňovat.

Mladej má už koberec v pokojíku taky celý zničený, ale nic jaksi nezabírá. Nevím jak ho donutit aby aspoň malou dělal do krabičky a velkou když udělá, tak to je taková šňuračka, ta se pozbírá.Nevím dochází mi všechny možné i nemožné rady.Celý život žiju s různými zvířaty a vždy jsme to nějak vyřešily, ale toto mi nějak moc uniká.Můj muž už je celkem i zlý a dostaly jsme ultimátum. Tak pokud by jste měla nějakou radu, jakoukoliv, vše zkouším.Vzhledem k tomu, že obě fretky jsou přeborníci v tvrdohlavosti budu zkoušet pořád dál,třeba ustoupí dříve oni než já.

Zatím se mějte moc fajn.Jsem ráda, že si s vámi mohu takto povykládat.Mě to dost pomáhá.Tady v okolí není žádný takový člověk, který by měl tak rád tyto zvířátka. Většinou slyším jen nadávky na smrady a hnusný potkany. Oba jsou čistí zdraví nevím proč by měly smrdět.Minule dokonce chtěla jedna ženská abych opustila vlak.Musela přijít průvodčí a když zjistila, že paní dělá zbytečný rozruch poslala jí do jiného vagonu.V kupečku se mnou sedělo dalších pět lidí a nikdo nic nenamítal.Naopak.Když viděly, že jsme slušně vychovaní tak si dokonce na zvířátka i chytily.Nekoušeme lidi, jenom sami mezi sebou, takže nehrozilo nic.

*****************

Pastu Calopet dostávají oba dva.Díky tomu si myslím, že jsou oba dva tak
pěkní.
S Tou mrkvičkou je problém.Když mu vařím maso,tak mu tam dávám i mrkev i petržel(jak kdy), cibuly, a někdy přidám i kukuřici.Když to vařím takto vařím , tak jak jsem vařila pro syna, zeleninu ale bez soli a koření.Jemu oddělám část vývaru a maso a zbytek si dochutím a vlastně to máme na oběd.Ale mrkvička ani jiná zelenina v jakémkoliv stavu -ne.Tu je schopen buď ignorovat,pokud je mixovaná, nebo to jazykem vyšprtá.Nevím jestli to tedy takto stačí.Ale děkuji za odpověď.Potěšila a poradila.Ty podložky běžím hned koupit a hned je dám po celém pokoji.Ještě jednou děkuji za rady.


*************

Mon, 8 Jan 2007 09:22:01 +0100

Máme problém.Clapeček Šegy přestal zcela přijímat potravu.Jakoukoliv.Ani mixovanou ani jen vývar.Nic.

Strašně mi schudnul.Zítra Odjíždíme hned na 8.hodin do Brna do nemocnice.Protože to je prý na okamžité přijetí.Včera jsem ho zviklala na trochu šunky,což nevím jestli bylo dobře, ale na ostatní jídlo se za celou noc ani nepodíval.Ráno jsem mu stihla rukou něco málo dát, ale pak se ke mě otočil zádama a bylo zase po jídle.Měl dostat mixované vařené kuřecí maso s mrkvičkou,petrželkou(trochu) a rýží.Těstoviny měl v sobotu.A včera jsem mu dávala s masem trochu brambory.Vždycky se do toho pustí a trochu si pooblízné, ale pak jako když utne a konec.Není divu, že tak moc mi už shodil. Ty podložky jsou bezva.Ubylo spousta práce a Šegy sám si vyleze a pěkně na to udělá svoji potřebu.Pega se od něj drží dál a dokonce ho přestala kousat,vyhýbá se mu.Ve čtvrtek jsem byla s Šegym u veterináře, nechala jsem mu ultrazvukem vyčistit zoubky.Myslela jsem si,že ho bolí a proto nechce jíst.Maso mu vařím každý den čerstvé.U nás je zvířat dost, aby baštily co zbyde.Nevím a mám strach.Veterinář mě upozornil, že by to mohlo být něco s játrama,ledvinama a štítnou žlázou,protože se mu začala i šupinkovatět kůže,jakoby měl lupy.Ocásek mu pořád zůstává jak od krysy.Co jsem zanedbala?Kde jsem udělala chybu? Ty granulky jsme koupili, ale ani jeden tady ty nechce..Vy jste mi tam radila ty vločky Gimpet, ale ve Šternberku, Uničově a ani v Olomouci je nikde nemají.Jestli budete mít trošku času, napište mi prosím něco ještě k tomu stravování fretky. Pro mě bylo velice jednoduché dávat jen ty granulky, ale ty mi baští jen Pega a Šegy se k ničemu nemá.

Wed, 14 Feb 2007 11:15:53 +0100

Dobrý den.
Omlouvám se, že jsem se dlouho neozvala, ale práce mi nedovolí.
Šegy je na tom tak střídavě oblačno.Pěkně přibral, ale ty zadní nožičky má
úplně malé a špatně se mu na nich chodí.Pořád jako by ho to táhlo na jednu
stranu (ta pravá nožička je na tom asi nejhůře).Jednou baští úplně všechno a
pěkně a z toho celý den nepozře ani sousto a když už si myslím, že té
hladovky má dost, tak si k němu sednu a nutím ho aby si něco vzal, ale
většinou mi to zase hned zvrátí. Nevím co si o tom myslet. Teď už tři týdny
je doma prostřední syn se zlomenou nohou, tak jsou celé dopoledne spolu a
odpoledne od pěti už si ho hlídám sama.
Hlídat ho musím, protože takových 10-14 dní po operaci mi přišlo, že snad
překonává nějakou životní krizi.Nepil, nejedl, nechodil, nedělal nic. Dokonce
ani nechodil na malou a velkou stranu.To trvalo asi 3 až 4 dny, ale to jsem
s ním byla doma a nenechala ho ani chvilku.Přešlo to a začal i pěkně
přibírat.
V pátek na 8 hodin ráno jsme objednáni do Brna na kontrolní vyšetření, tak se
musím na všechno zeptat.
Jinak má takovou zvláštní povahu. Někdy se s námi mazlí a vyhledává naši
společnost a jindy je takový netykavka.
A ještě mám problém s tím, že se mi zdá , že strašně pomalu, skoro vůbec,
nezarůstá.Tak jak ho vyholily na operaci tak je vlastně po měsíci pořád
stejně jen sem tam nějaký chlup. Jestli to je spojeno nějak s tou operací a
nebo jestli má pořád něco špatného v sobě.Nevím.
Pega je malá čarodějka. Naučila se jíst stejné jídlo jak Šegy, takže jí
musím vždycky taky dát vývar s trochou masa a uvařené vločky.Tlusťoulinká je
jak malá kulička a včera mě vyhnala o půl dvanácté večer na
procházku.Naštěstí začalo foukat a jak jí větr čechral kožich tak se jí to
moc nelíbilo a za půl hodiny jsme mazaly zpět.
Zatím naschle a jak bude trošku víc času, tak vám zase napíšu.

 

Mon, 19 Mar 2007 08:28:26 +0100

Dobrý den.

Nevím jak dlouho jsem Vám už nepsala a nevím co víte, tak se omlouvám pokud se budu opakovat.

V lednu byl chlapeček na operaci s rakovinou ledviny.Nádorek mu byl odstraněn a celkově mi přišel, že se jeho stav lepší.Po třech týdnech jsem s ním jela  na první kontrolu a i všechny výsledky byly v normě.Jen srdíčko bylo špatné a bylo 10x a pak se jakoby na chvilku zastavilo a zase 10x.Nepravidelně tlouklo a tak jsme po vyšetření dostaly léky a ty jsme mu dávaly co 48 hodin jednu šestinu.Byly bez chuti a tak je baštil celkem bez problémů.Já jsem mu je přidala do másla nebo do Calopet pasty a vždycky všechny zbaštil .A zase nám začaly trochu problémy. postupně přestával jíst. Až 8.3.2006 jedl večer naposled a potom už jedl jen když jsem to do něj tlačila lžičkou nebo prstem.Během soboty a neděle ale přestal jíst úplně.Začal třepat hlavou a když se chtěl napít tak zaklonil hlavu, aby mu ta voda tam tekla sama a on nemusel ani polykat.Pravda je, že jsem myslela, že od nás chytil angínu a bolí ho v krku.V pondělí jsem šla do práce a zavolala do Brna jestli můžeme přijet.

V úterý ráno v 5 hodin už jsme valily do Brna s oběma fretkama.

Pegy šla na kontrolu s cukrem a Šegy byl špatný.

Šegyho nám hned vzaly, protože měl šelest na srdíčku a celkově to srdíčko měl horší než když jsme před třemi týdny začaly jíst léky.Po vyšetření zjistily, že měl infarkt.

V úterý do vyšetřovaly na srdíčko, ve středu jej musely akutně operovat, protože stav se strašně zhoršil.Ve čtvrtek byl již stabilizovaný,dokonce něco jedl a začal běhat po kleci, pan doktor se vyjádřil, že tu klec asi rozbije.V tento samý den mu dělaly ještě laparotomii a zjistily další nádorky a zvětšené mízní uzliny.V pátek mi pan doktor řekl, že je má už ty nádorky odstraněny a v podstatě stav je neměnný jen Šegy přestává jíst.Ráno ho odpojily i od kanyly, odpoledne když jsem mluvila s doktorem, tak říkal, že je tak střídavě oblačno.To srdíčko je pořád špatné a asi už nikdy nespraví.Dnes po obědě mám volat, kdy jsi pro něj můžu přijet.Nejpravděpodobněji zítra během dne.

Abych se přiznala, tak přemýšlím jestli to má ještě smysl a to zvířátko takto nechat žít a nebo udělat tu ránu z milosti.Já už jsem si domluvila, že bude chodit se mnou i do práce, abych na něj dohlížela 24 hodin, ale fakt nevím jestli to má ještě cenu.Doma chlapy mlčí.Jedna strana je za, aby se udržoval a druhá je pro rychlý konec a já plavu mezi nima.Je pravda, že jsem chtěla druhou fretku pro Pegu, aby jí nebylo smutno a měla si s kým pohrát, když mi jsme pryč.Zatím každého koho jsem potkala i v Brně tak měl aspoň dvě.Navíc Pegy má prý silný kořínek a je to požitkářka.Předtím Šegyho pořád pronásledovala, ale teď ho zase hledá.Za ten půlrok si asi k sobě našli takovou nějakou cestu, kterou třeba já nemůžu pochopit.

Pegulka je dobrá.Cukr sice v nálezu byl, ale jeho nález je úplně stejný jak před půl rokem.Tak nebudeme zatím nic s tím dělat.Pokud by se stav měl nějak horšit, máme okamžitě přijet.

Já to mám bohužel jako s děckem.V noci stávám,vařím a stravu mixuji,krmím lžičkou, no někdy mi přijde, že mi překáží, že musím chodit do práce a starat se o rodinu.

Jak jsem byla v úterý v Brně, potkala jsem tam nějakou paní doktorku.Měla s sebou holčičku a říkala, že doma má ještě 3.Pozvala nás na setkání fretek 20.5.2007 do Brna-Lužánek.To už bude určitě pěkně, tak se pojedeme podívat.

Zatím zdravím.

PS V Brně jsem našla teď obchod kde mají i ty rozpustné kočičí vločky od firmy Gimpet.To tedy brzo.

Thu, 22 Mar 2007 09:40:38 +0100

 

Dobrý den.

Tak mám trochu dobré zprávy.

Včera mu byla transfúzí dáno něco málo krve od freťáčka paní Podolské.Stav po transfúzi byl dobrý i některé výsledky se velmi zlepšily.Já jsem ráno stihla ještě dojet do Brna a tak jsem mu koupila okurku a dala jsem jí doktorovi, že jí má rád.Tak si dělají srandu, že je uplácím okurkami.Když pro Šegyho jsou okurky jak pamlsek, tak proč bych mu ho nemohla dát, když už tam jsem.

Dneska (čtvrtek) jsem tam volala a zatím stav je neměnný.Takže výsledky jsou pořád mírně zlepšené.Jenom nechce nic moc jíst, kromě kašiček.Dnes tam mají 2kg samečka na kastraci, tak říkal pan doktor Hauptman, že mu odeberou krev a Šegy dostane další transfúzi.Mám volat odpoledne.

Zatím se mějte.Děkuji za pomoc.Myslím, že pomoc byla velice účinná.Uvidíme do pondělka, ale myslím, že se na chvilku zase dá dohromady a uvidíme co řekne srdíčko.Třeba to bylo potřeba. A byl to takový ten krok, který se měl ještě po operaci udělat.Uvidíme.Včera se mi líbil.Čiperka nechal se tulit a myslím,že kdyby jej pustily tak bude spouzet po ordinaci.

Thu, 22 Mar 2007 10:57:26 +0100

 

Teď je znovu v nemocnici od 13.3.2006.Je opět po operaci, má odsátý další nádorek,laparotomii, ty mízní uzliny má pryč a je po zákroku se srdíčkem.Ale to přesně nevím co to bylo. Já už jsem si domluvila, že až Šegyho propustí, tak stejně bude se mnou chodit do práce.Já bych měla strach ho nechat doma samotného.V práci si vleze ke mě do kanceláře,já na něj budu vidět.Když se bude chtít projít, tak není problém.Šéfa mít asi nebudem, protože má jít na operaci a holky jsem o tom informovala.Každá máme svou kancelář, tak mi budem se Šegym v mojí a pouze procházky provedem po budově a dvoře.Když svou práci budu mít hotovou nikdo mi nemůže nic říct.

12 apr.2007.09:26:02

Dobrý den.

Omlouvá se, že jsem dlouho nenapsala.Ale času bylo málo.

V pátek 6.4.jsme byly na kontrole v Brně.Výsledky jsou velmi špatné.Zjistilo se, že mu srdíčko zcela Vynechává až přestává bít.Já jsem na něm pozorovala takové zvláštní úkazy.Najedl se napil se a když se chtěl projít tak po pár krocích odpadl na pravý bok a zůstal jak kožený.Tak jsem ho vždycky chytla a oparně přenesla do pelíšku.Hodinku si pospal a zase znovu krmení, přebalování (protože si vždycky načůrává pod sebe) a chvilka mazlení a chození, ale jen málo, jak se mu začíná dělat zle, tak si sám ukáže že chce do pelíšku.Už druhý týden spím s ním v posteli.Manžel sice trochu brble, ale jinak je v klidu.Sám vidí jak to s chlapečkem je.Jeden den skáče s námi po koberci a druhý den není schopen se pomalu sám ani najíst.

V Brně jsem dostala nové léky (teď nevím jestli to napíšu dobře) Vedmetin.Je v kapsličkách a já mu mám dávat 1/10 2x denně.Myslela jsem si, že si to nechám rozvážit a dát do malých kapsliček, ale v každé lékárně mě vyhnaly, že to strašně malinká hromádka.A úplně největší problém byly kapsle.Ty nejmenší byly ještě větší než ty co v nich byl nachystaný ten prášek v originále.

Kapsle jsem nesehnala, tak mu to vždy přimíchám k pastě a to mi sní.

Musím v pátek zavolat do Brna,kdy přijedeme na další kontrolu.Sama  jsem zvědavá.Už jsem si i říkala, že ho nechám uspat, ale i doktor mě zrazuje, že když je chlapeček takový bojovník, proč hned myslet na to nejhorší.Injekci může dostat kdykoliv.Uvidíme jak mu pomohou ty nové prášky.Třeba se srdíčko uklidní,bude pomalejší ale funkční.

Musím ale přiznat, že už vím proč jste mi říkala, že máme doma miminko.Tolik vstávání a krmení co dvě hodiny (problém je akorád, když jsem v práci, ale i to asi vyřeším, že si ho bude brát s sebou od příštího týdne) nebylo ani s vlastními dětmi.Ale zase je vidět,jak je klidný a někdy se mi zdá i veselý.Strašně si užívá každou chvilku při mazlení.Bojím se jen, že až bude muset odejít.Věnuji mu každou volnou chvilku.Když v noci nemůže spát, nebo je mu zle, tak jsem s ním. Holčičku trochu zanedbávám, protože to už bych snad nechodila ani na záchod.Tak se mi taky už párkrát stalo, že si mě vzbudila v noci v kuchyni a trvala na hraní.Takže když nesedím s chlapečkem sedím nebo blbnu v noci s holčičkou.

Zatím se mějte pěkně.Do konce týdne půjdu ještě nechat naočkovat Pegu, aby mohla s námi přijet do Prahy.

Jana

*************************************************

Tue, 24 Apr 2007 13:54:21 +0200


**************************************************


Šegy je na tom pořád sřídavě oblačno.Minulý týden mi parádně baštil.Zvíšily
se mu dávky léků a on byl jak utrhlý ze řetězu.Baštil maso, okurku, rajče a
pořád byl takový čiperný.Dokonce v noci pěkně spal.Jedna z těch fotek je
právě jak byl nabaštěný a nožičky už mu nestihaly, tak zůstal tak jak došel
na půl v tašce a na půl ven.Teď v sobotu a neděli jsem se mu málo
věnovala.Bylo pěkně a tak jsem vzala Pegu a šli jsem na Sovinec, tam bývají
každý rok a každých čtrnáct dní nějaké akce pro děti.Byly jsme celý den pryč
a tak Šegy jak ho nikdo nekrmil ani moc nejedl.A večer, když by si už něco
dal, tak jsem ho musela trošku krotit, jinak to všechno vyzvracel.Ale jinak
máme doma z toho celkem srandu, protože ty prognózy byly špatné a vlastně se
ani nevěřilo jak dlouho ještě bude žít.Ale on je vážně bojovník a vlastně od
toho 10.3. má už zase měsíc a půl za sebou.V práci se mi kolegové diví a že
sice mají taky rádi zvířeta, ale tohle by nedělaly.Prý jestli nevím co s
penězi stačí říct. Je pravda, že peněz to teda už stálo, já už jsem se
několikrát dostala do situace, že by bylo možná lepší ho uspat, ale zase
když potom vidím, že se snaží , tak si řkám proč.Je prostě jen starší a
nemocný.Trošku té lásky na konci jeho cesty si asi zaslouží. Jen je mi líto,
že nepřišel dřív. Třeba by ten stav byl lepší.Ale je to jen dohad, protože
vlastně největší problémy má teď s tím srdíčkem a to si myslím, že může
nastat i u dobře opatrovanáho zvířátka.To,že má nožičky zadní jiné než jak
by měl mít, je dopad dlouhodobého pobytu v malém prostoru.Teď má prostoru
dost, a nožičky se moc nespravily, jen můžu říct, že když si chce vyjít po
bytě na procházku, tak prostě jde, cestou odpočívá a zase se vrací. jak to
cítí.Když už vidím, že je fakt dost vyčerpaný tak ho chytím sama a dám do
jeho pelíšku a to se potom jen tak zavrtá a spí.

19.5.2007 přišel mailík jako odpověd na vypsanou sbírku,dodnes bylo vybráno 8400,-Kč,což je určitě hodně peněz,ale nedosahuje to ani třetinu nákladů na veterinu,co Jana musela dosud zaplatit.Proto sbírku ještě nezastavuji a obracím se s žádostí znovu ...

***************************************************

Přišlo víc než jsem vůbec věřila, že je schopno přijít cizímu člověku na účet.Zkrátka budu mít co vracet.
Tobě Ivo děkuji asi ze všech nejvíc.Sama máš teď problémy a ještě těžší problémy tě čekají s Píďou.
Když jsem teď vyhrála jednu malou bitvu s PC a už jsem i zaregistrovaná, čtu některé ty vzkazy i po zpátku
Je mi líto těch malých miminek od Frťna.Asi toto je jeden z důvodů proč nechci maličké.Já se dokážu příliš fixovat a potom mi dlouho trvá než bolest trochu ustoupí.To je vlastně i důvod proč Šegy s Pegou žijí.Šegy je frajer rozmazlený.
Minulý pátek jsem musela bez objednání do Brna,Šegy přestal žrát a doslova se ztrácel před očima.
V Brně mu udělaly vyšetření a zjistilo se: srdíčko je sice zvětšené, ale ta křivka z echokardiografu je pravidelná a docela to vypadá dobře.Jenže je hrozně dehydrovaný a ve střevech prázdno a nízká tepová frekvence.Tak si ho frajera nechaly, daly mu canylu a odpoledne ve před třetí mi ho vrátily.Od té doby baští a baští.Asi potřeboval rozběhnout.
V úterý 15.5.2007 jsme byly na kontrole, jak se spravuje a přibral abyl celkově lepší.Byla jsem tam i s Pegou, ta měla chudáček problémy s těmi zoubkami a tak šla na zubní.Vrátila se bez všech čtyřech špičáků.To jsou bohužel ty špičáky co jí ten bývalý rádoby majitel potřeboval oštípat, aby ho nekousla.Blbec a ona teď trpí podruhé.Měla tam i zánět,tak dostala antibiotika, ale jinak je fajn, baští,blbne, chodí na procházky.Asi se jí i trošku ulevilo.
Šegy se taky tlačí ven.Tak třetí den po sobě už chodíme na malé procházky.Moc ho nenechám spíš ho poponáším, ale jemu se to líbí.
Přemýšlela jsem proč mi přestal baštit a jediné na co jsem přišla, bylo to, že jsem tu jednu noc zaspala a nevzbudila se, tak jak to zatím pořád dělám a on zřejmě trucoval.Teď když i zaspím, tak tak dlouho chodí okolo hlavy až prostě mě vzbudí
a jde se baštit.
Nakonec z něho bude ještě šikovný freťák.
Zatím Čau a ještě jednou děkuji.
PS.Ta chobotka je perfektní, ale zatím si s ní víc hraje náše nejmladší.Pegy v ní ráda přespává a Šegy se jí zatím vyhýbá.

 *********************************************

 Další a další zprávy a maily už nemohly zvrátit sled událostí,po docela pěkných měsících,kdy Šegy závislý sice na Janě ale celý spokojený užíval zbytek života,přišlo zhoršení.Včera ho Jana musela nechat odejít,tam kde už mu bude jen dobře bez všech těch bolestí.

Obrazek

 

 Moc děkuji všem,kdo jste se zúčastnili sbírky na pomoc a léčení tohoto zvířátka.Janě na učet dorazila celkem částka na uhrazení poloviny nákladů na veterinární péči.Ale hlavní bylo,že najednou věděla a poznala,že v tom není sama,že na ni všichni myslíte .To byla pomoc největší.Ještě jednou dík!

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Šegy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

paní Janě

(Katka, 5. 1. 2014 12:56)

Jste skvělá ženská! Vážně úžasná.....jen díky vám mohl Šegy prožít konec svého života obklopený láskou a péčí :)

fretky

(Monika Brožová, 13. 8. 2010 18:57)

Velká poklona paní Janě.
Je jedna z těch lidí,kterim není osud freteček ukradený.
Je mi líto Šagyho.
Mě umřela včera fretka Ketynka,byla e zverimexu a do posledního dne byla v pořádku,pak jsem jí našla jak těžce dýchá a po pár minutách zemřela.Byla hold ze zverimexu.
V pondělí si pojedu pro fretečku od chovatele,bude se jmenovat též Ketynka.

Velká poklona paní Janě!

(Jana Rulofová, 31. 1. 2010 18:06)

Dobrý den! Přečetla sem si tento příběh a doslova sem to celý probrečela! Paní Janě patří obrovská poklona, že se dokázala tak nádherně postarat o šegyho! Opravdu před Vámi smekám! Také mám dvě fretečky.Holčičku už když byla malinká a kluka, který byl nalezenec a byl v hodně špatném stavu..Daří se mu už skvěle..naučil se chodit na záchůdek,chůzi na vodítku a dokonce už nekouše a velmi rád se mazlí.Bohužel má vyražený špičák a špatně srostlou kost na hrudi a neslyší..

krásné, ale smutné

(Darina, 27. 8. 2008 21:12)

ahojky, jsem z liberce. taky jsme měli fretáčky. amálku a kubíka. amálka zemřela jako malé mládě, na nějakou ošklivou virosu, bylo to rychlé. kubík nám bohužel utekl a nikdoho nenašel, ani v utulcích nic.

celé tyto webovk, jsou krásně dělané a psané s obrovskou láskou ke zvířatum.

k šegymu... panička, byla super. smekám.málo, kdo by tohle psychicky zvládnul.šegy tu lásku musel cítit.

Šegy

(Nona, 8. 8. 2008 22:41)

Je mi líto všech freteček, které končí v otřesných podmínkách,nebo mají špatného majitele v začátku jejich života a díky němu se jim to podepíše na jejich zdraví po zbytek života: Šegy byl opravdu bojovník, že tolik vytpěl a vydržel, je mi ho moc líto.Celé jsem to probrečela. Paní Janě, taky hodně díky za tchoříky :)

Fuj

(Mirka Manková, 14. 3. 2008 11:09)

Ta stanice je strašná to si je teda ty zvířátka nemá brát když se o ně nestará

Chudáček

(Mirka Manková, 14. 3. 2008 11:08)

Chce se mi z toho brečet je mi Šegyho moooooooc líto.Já už sem tu jednou byla ale to tu ješte stálo že s jeho zdravotním stavem se furt bojuje.CHUDÁK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ale aslespoň už neucítí tu bolest.

Díky

(Nicol, 16. 1. 2008 20:42)

Jen bych chtěla poděkovat paní Janě, a to za obě fretečky, kterých je mi strašně líto. Příběh je velice smutný, teďka z něj brečím jako dítě, ale to už tak bývá, že někomu osud přeje více a někomu méně, a to platí i u zvířat. Myslím, že takových lidí jako paní Jana by mělo být více, a doufám, paní Jano, že v takovéto ušlechtilé práci budete pokračovat i nadále. Velký dík a pocta paní Janě, nashledanou. Nicol

:):):):):):):):)

(bao, 24. 9. 2007 15:40)

taky mame fretku je ji pet mesicu je to nas draci andilek:-)

....

(p-h.trabi@seznam.cz, 6. 8. 2007 21:56)

Moc dojemny pribeh... Mame fretku teprve chvilku, necele tri mesice a uz ted si nedovedu predstavit, co bude az jednou nebude... Je to milacek... Pani Jane patri muj veliky obdiv.

Pozdrav a povbuzení

(Pepa, 10. 7. 2007 21:25)

Tento příběh ukazuje, jací jsou lidé. Zlí i velice hodní. Ještě že jsou ti hodní. Po přečtení příběhu jsem nemohl spát, jak to bylo hrozné. Nedovedu pochopit, jak lidé mohou zvířátka trápit. Proto jsem moc šťastný, že jsou fretečky v takových laskavých rukou. Máme doma dva fraťáky - JOSHE a KIMA. Jsou to rošťáci a krásně nám zkrášlují život. Nedovedu si představit, že by jim někdo ubližoval. JOSH byl také na operaci u p.Dr.Hauptmana ( venku snědl něco, co mu ucpalo střeva a bojoval o život ) a vím, že tam na klinice udělají maximum pro všechna zvířátka. Posílám příspěvek na Šegyho a všichni u nás držíme pěsti a tlapičky, aby vše bylo v pořádku !

Šedy

(Bea, 2. 5. 2007 20:14)

Rozumím vám, že se tak snaříte Šegymu pomoci a držím vám palce. Sama takhle udržuju už skoro rok naší 16 let starou jezevčici. Stojí to děsně peněz, ale stojí to za to. Palce drží celá naše smečka.