Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Proč považuju chov fretek „na barvy“ za hnus, hraničící s pokusy na zvířatech.


Chovatelé fretek, ti kteří odchovávají mladé, mě opravdu nemají rádi. A nejvíc ti, kteří „produkují“ barvičky. Cíleně produkují. Důvod je jasný, nikdo mě nepřesvědčil a do budoucna sotva přesvědčí, že křížení barevných fretek není zrůdnost. Je ! Bohužel není mnoho lidí a ani chovatelů, kterým by tahle problematika vadila stejně jako mě. A já se , k všeobecné nelibosti, tímto názorem rozhodně netajím.


Když se nepovede křížení, co se stane? Je několik možností . A každoročně se dějí, mnohokrát :


  • Mlad´ata se narodí mrtvá a nebo velmi brzo umírají.

  • Často se stává, že umírá i samice při takovém porodu.

  • Mláďata se narodí s viditelnými vrozenými vadami – majitelé pak taková budto utratí a nebo je dávají lítostivcům se slovy ´ je to chudáček, potřebuje aby se někdo o něho celý život staral ´. Taková fretka se samozřejmě dožívá jen několika měsíců, víc jak dvou roků ne.

  • Mláďata se narodí s vrozenými vadami, které na první pohled nejsou patrné. Jsou to vady sluchu, vady vnitřních orgánů, poškozený imunitní systém, a tzv.lehké vady, jako 6 prstů, křivé zuby, a vrozená agresivita.

  • Zdánlivě zdravá mláďata, která se ovšem nedožívají tak vysokého věku, jako ta „obyčejná „ Často tyto fretky postihují geneticky vrozené choroby v ranném věku, většinou nevyléčitelné. Mnoho těchto fretek mívá velké problémy s očkováním, postihují je alergické reakce, anafylaktický šok a pod.


Opravdu zdravou fretku, s jezevčím pruhem, bílou hlavou nebo bílou s tmavýma očima , angoru, poloangoru, která by se dožila dlouhého věku, neznám.


Každým rokem poslouchám, jak někomu umřel celý vrh, jak umřely samice při porodech, jak se narodila znetvořená mláďata, jak po několika měsících najednou fretky umírají. Umírají při lehkých narkozách, po operacích. Chovatel si nedá dohromady, že důvod muže být v původu fretky. Hledá chybu u veterináře.


Nikdo v ČR nezná a nerozumí genetice fretek. Nikdo nemá příslušné vzdělání na to, aby mohl s čistým svědomím fretky křížit. Na žádné škole u nás se toto neučí, nemáme žádného odborníka vystudovaného v zahraničí v této problematice. Několik samozvaných odbornic si přečetlo publikace vydané v Anglii, a vystupují a chovají se a jednají, jako by ony vše znaly a mohly toto provozovat. Radí i ostatním, uplným laikům, kterou fretku s kterou nakrýt.

Když se to nepodaří, byla chyba samozřejmě ve všem možném, jenom né v celém principu dané věci a už vubec ne v nich samotných.

Přestože barevné fretky jsou tolik žádané , tak krásné, tak drahé, jsou to fretky přešlechtěné, a  - neznám vhodnější výraz - sparchantělé !

Stejné dopady má samozřejmě i příbuzenské křížení.

Můj názor na chov na barvy ….

aktualizuji : 5.7.2011 

za ty téměř tři roky už tento článek asi znají všichni fretkaři. A to je skvělý! Protože to zvedlo mnoho vášnivých diskuzí na fórech i mimo ně. Jasně že jsou dva tábory  a pak neutrálníci mezi nimi. To je naprosto normální, vždy tomu tak je, ať už se řeší cokoli. Sice tady se to neobešlo bez osobního urážení a napadání, ale na to už jsme zvyklé, my dámy od fretek. Některé to ani jinak neumí. Já jsem provokatér, a přesně vždycky vím, co mi tyto lehce našlápnutelné napíší, či jinak sdělí. Po pravdě, je to prča 

a k věci samotné: Ten článek o chovu na barvy v ČR jsem psala v roce 2009, ne že bych couvala ze svého názoru, ale od té doby se několik chovatelů vzdělávalo a to nejen povrchně, ale jaksi do hloubky, a tudíž se snaží křížit fretky tak, aby oživili chov, lépe řečeno ozdravili. A to je správně. Když už se musí rodit mladé, a to je nesmyslné zakazovat (i když by bylo ideální, pokud by nějaký rok prostě nebyly mláďata. Je to blbost, páč Mádr a spol. budou produkovat své stovky zkříženců pořád). Jestliže chceme do budoucna mít zdravá mláďata, tak  chovy křížit musíme. A jestliže to někdo dělá s rozumem, v rozumné míře a neprodukuje hnízda zmetků, nemocňátek , zkrčenců a slepých a hluchých fretek, tak sláva že tu konečně někdo takový je. A tím se dostáváme k postupům, například vyměnit  za takovým účelem mláďata chovné fretky je naprosto normální a civilizované.  Je tu mj. jedna z chovatelek, která dokonce oživuje rody divokou tchoří krví, sláva sláva. Smutné na tom pak je to, že ostatní čeští chovatelé, či chovatelky, tyto mladé nechtějí do svých chovů. No protože by si zkazily linie na dew a podobné barvy. A to je mizerie v ČR normální, v zahraničí nevídaná. To je to, co je tu špatně!! Tyto rádoby znalkyně neeliminují rizika křížení, nakrývají hluché, agresivní, a jinak postižené fretky, jen aby výsledek byla vytoužená barva.  Proto tolik kritizuju práci českých chovatelů.

Bez správně ozdravených chovů tu budeme mít v celé republice za pár let zkažené chovy, a nikdo nebude mít zdravá mláďata. 

Mým cílem není pranýřovat všechny chovatele, mým cílem je donutit všechny, kteří se chovem chtějí zabývat, k zamyšlení a k získávání informací, aby nedocházelo k fatálním chybám. Ujetý narcisty a množitele k tomu nedonutím, ale pokud se najde pár zamyšlení schopných a soudných  lidí, tak to moje řičení přeci jen nějaký smysl má....


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dvě fretky

(stepan, 21. 8. 2011 8:43)

ahoj nevým kde sem to mněl napsat muj kamoš mněl dvě fretky a řekl mi že je pustí někdek řece a já sem si řekl že se jích ujmu sou to dvě holčičky asi 3mněsíce a mněli strašně špinavé uši a byli uplně bezvládne ale už se z toho dostávaj .....tak vám moooc děkuji za vaše stránky kde sem nasel vsechno duležiteho....

Autorce článku

(Erin, 4. 6. 2011 21:42)

Někteří chovatelé a chovatelky měli/y možnost školení v Německu, některé i jinde. Není tedy pravda, že v Čechách jsou jen ignoranti, kteří slovo "genetika" považují za cosi sprostého. Někteří tu genetiku dokonce studují.
Článkem nejen plašíte, ale decentně řečeno uvádíte v omyl pečlivé chovatele a majitele.
Mohu se zeptat, kde k tomu berete odvahu - nechci-li říci drzost?

Re: Autorce článku

(IvaD., 18. 6. 2011 23:30)

AAAA :-) zdravím mou stálou příznivkyni :D , ani po letech nepřejde ta zášť i když s Vámi nekomunikuji, koukám....
Tak jen poznámku : ty pečlivé chovatele v omyl neuvádím, protože pokud jsou tací, mají nastudováno a vědí jak postupovat, aby k tomu, co popisuji, nedocházelo. Ovšem ti jsou ve velikánské menšině v ČR proti těm masovým takzvaně vědoucím "vše", nepřipouštějícím si zrůdnost svého počínání.
Já zveřejněním tohoto svého názoru rozhodně neohrožuji zdraví a potomky žádného zvířete. Snad jediné, co ohrožuji - nezáměrně samozřejmě, je zdraví (patrně duševní ) mých odpůrkyň :D

Re: Re: Autorce článku

(Erin, 20. 6. 2011 19:47)

Tady myslím nejde o zášť, ale o něco jiného. Opravdu neplašíte? Přečetla jste si dotazy? Opravdu? Anonymně si troufáte. Na farmáře typu p. Mádra si netroufnete -

Každopádně o genetice víte ... pramálo. Pokud víte, napište - ne hrůzná zvolání, ale konkrétně a PROČ je to tak, jak tvrdíte.Názor samozřejmě mít můžete, ale když ho prezentujete, tak to chce taky zdůvodnění

Re: Re: Re: Autorce článku

(IvaD., 26. 6. 2011 19:20)

Já vážně nehodlám pokračovat v takto nastavené diskuzi, to si užívejte ve "svém prostředí". Tento článek se jmenuje : Proč považuji ..... a je v něm vysvětleno přesně proč považuji....Případné doplňující dotazy jsem zodpověděla a zodpovím. Anonymně tady nevystupuji, všichni vědí jak se jmenuji, kdo jsem, kde bydlím včetně telefonního kontaktu. Na velkomnožitele typu pana Mádra asi fakt nemůžu, nevím jak. Ale po přečtení tohoto mého "vykřiku" jak to nazýváte, si třeba někdo přemýšlející rozmyslí koupi stříbrné fretky s bílými znaky. A třeba si další přemýšlející rozmyslí takovou fretku dál množit. A třeba někdo dále přemýšlející začne shánět víc informací, začne studovat a přestane s pokusy na fretkách za účelem "puntíků" na kožíšku, nebo podobných nesmyslů. Třeba jiný chovatel se zamyslí a koupí si do chovu polotchoře, aby oživil krev našich fretek, když už musí mít mláďata a tak podobně. To je mým cílem. Není mým cílem pokračovat v pitomostech, odpovídání na nesmysly a rejpání. Tady vážně není kurník, tedy forum kurníku podobné.

....

(Ivana, 15. 5. 2011 13:54)

Jenom tady plašíte lidi....nic víc :-( Vy jste nějaký odpobrník,že tohle tvrdíte? To znamená,že když připustíte tchořovitou samici z tchořovitým samcem a narodí se jím třeba albín,že je to špatné? A že třeba brzy umře když nebude hluchý atd...

Re: ....

(IvaD., 15. 5. 2011 15:49)

O albínech tu není řeč, týká se zvířat s bílými znaky, viz.komentáře a odpovědi níže.
A netvrdím to pouze já, tvrdí to lidé, kteří o fretkách opravdu hodně vědí a hlavně právě ti odborníci, kteří ovšem v ČR chybí :-)

Křížení

(Linda, 26. 8. 2010 14:23)

No, píšete nekřížit dvě různé barvy..Ale přece nemůžete nakrýt dvě stříbrné fretky spolu...?

souhlasím

(Erine, 26. 8. 2010 3:10)

NO to je hnus tedy! jsem nadšená fretkařka alei chovatelka psů a řeknuvám že jsem se s tímhle setkala zatím jen u psů oni hold někteří lidi nepochopí že švýcarského ovčáka nemůžete křížit s německým protože to vede například k velmi bolestivé displazii a nakonec se pes musí stejně utratit....jim se to prostě líbí...je to nelidské netušila jsem že to existuje i u fretek.. ráda bych si o tom přečetla více. Jen nechápu nač chovat zvíře pro krásu, když má úžasnou povahu a to stačí...

Panda

(Lucka z Náchoda, 23. 6. 2010 13:15)

Dobrý den,
pořídila jsem si fretčí holčičku - pandu. Pak jsem si přečetla tento článek a fakt jste mě vylekala k smrti! Nechala jsem Terezku ihned prohlédnout, včetně krve a rentgenů...
Prý je v pořádku, za což jsem moc ráda!
Schválně Vám napíši, jestli bude zdravá i nadále, nebo ne...
nejsem odborník, ale přijde mi to, jak kdyby blonďák nemohl mít děti s brunetou...

Re: Panda

(IvaD., 21. 7. 2010 15:29)

ne, není to jako blonďák s brunetou....
jedná se o Waardenburgův syndrom, který je dědičný a souvisí právě s bílými znaky u zvířat (nejen u fretek) a nese( geneticky ) zmiňovaná poškození.
Ovšem ten žádný veterinář neodhalí nějakými krevními testy a nebo rentgeny. To je specializace genetického inženýrství. A o tom, z hlediska fretek, zde v ČR nemá nikdo ani páru !!! o tom je tento článek....

Re: Re: Panda

(Lucka z Náchoda, 18. 8. 2010 14:01)

Děkuji za odpověď. Poprvé jsem toto slyšela od Vás. Je divné, že se to nevyskytuje (nebo jsem se s tím dosud nesetkala) v žádné odborné literatuře o fretkách.
Tak teď mám tedy brouka v hlavě! Snad budeme v pořádku...

Re: Re: Re: Panda

(IvaD., 18. 8. 2010 14:38)

Po pravdě, na našem trhnu žádná odborná literatura o chovu fretek není. Jsou na trhu jen tzv.chovatelské příručky, které popisují jen základní pravidla a to ještě ve stručnosti( a někdy velmi špatně ).
A "křížitelé" o tomto problemu moc dobře vědí, ovšem nejsou schopni ho vyloučit, a tudíž kříží špatně....

Re: Re: Re: Re: Panda

(Pro Lucku, 21. 8. 2010 19:39)

O možné hluchotě se píše v příručce od Martina Ullricha - kde je o hluchotě zmínka ve spojení s fretkou v barvě badger - jezevčí pruh, ale hluchota se týká většiny (až 75%) fretek s bílými znaky na hlavě (blaze, badger, panda a DEW), ve spojení s angorou je tam zmíňka o neschopnosti kojit svá mláďata.

Fretky

(Monika Brožová, 14. 8. 2010 13:00)

Tak to je opravdu hrozné.Ještě že se mi nejvíce líbí tchořovité fretky:-).
S Champange todle ale nesouvisí,nebo ano?

Kríženie farieb.

(Slivkac, 8. 5. 2010 21:40)

Dobrý den, omlouvám se asi za hloupý dotaz, ale tento článek znamená že není vhodné křížit tchořovitou fretku třeba s albínem? Je lepší tchoře s tchořem, šampaň se šampaň a pod? Jaký problém může nastav v tomto křížení třeba tchořovité s albínem? Pokud jsou obě freťule zdravé a chovatelé zodpovědní? Jestli neobtěžuji tak prosím o odpověď na slivkac@gmail.com tak toto by zaujímalo aj mňa..Ďakujem

odpověď

(IvaD., 7. 5. 2010 13:35)

:-) "křížitelé" , o kterých je tu řeč, vědí o čem článek je. Je vlastně odpovědí na jejich "dotazy": co je špatného na křížení.

Křížení barev

(Mariellka, 18. 4. 2010 14:26)

Dobrý den, omlouvám se asi za hloupý dotaz, ale tento článek znamená že není vhodné křížit tchořovitou fretku třeba s albínem? Je lepší tchoře s tchořem, šampaň se šampaň a pod? Jaký problém může nastav v tomto křížení třeba tchořovité s albínem? Pokud jsou obě freťule zdravé a chovatelé zodpovědní? Jestli neobtěžuji tak prosím o odpověď na minzerce-anonyme@seznam.cz