Jdi na obsah Jdi na menu
 


Očkování fretek je trochu problematická záležitost, která si zaslouží pozornost chovatele.
Fretky se očkují hlavně proti vzteklině, to je nařízeno zákonem. Naštěstí toto očkování je jednoduché a fretkám nezatěžuje organizmus.

Problémy nastavají u očkování proti psince.
První zásadu, kterou by měl chovatel znát a vyžadovat u veterináře : neočkovat vakcínou CANVAC !!! Za žádných okolností! Tato vakcína úspěšně používaná při očkování psů  způsobuje fretkám onemocnění psinkou, a hodně fretek již na získanou nemoc zemřelo,a nebo jim zůstaly trvalé následky typu epilepsie apod.

Očkování fretek proti psince dělím na dvě kategorie:

První jsou fretky, které se zúčastňují srazů chovatelů s fretkama a výstav apod. hromadných akcí. Takové fretky je nutné (veterinární správa to na těchto akcích vyřaduje vždy) očkovat pravidelně, mládě podle schématu daným veterinářem a každý rok pravidelně přeočkovávat. Ale je nutné se zamyslet nad tím, jakou vakcínu používat. Naprosto nevhodné jsou vakcíny mnohovalentní, to znamená obsahující očkovací látky proti více nemocem, zpravidla pěti až sedmi. Je to například DURAMUNE MAX 5, DURAMUNE LCI-GP, DURAMUNE MAX 7, VANGUARD +5, VANGUARD DA2PI, VANGUARD CPVL . a další vakcíny s označením DHPPI, DHPP, DHPPI-LR, DHPPI2, DHPII-L (takto jsou značeny mnohovalentní vakcíny značek BIOCAN, NOBIVAC, EURICAN) atd. Jsou to očkovací látky pro kočky. Fretky nejsou vnímavé na kočičí nemoce, výjimkou je leptospiroza, ovšem pokud fretka neloví myši a potkany,tak se s touto nemocí nesetká. Mnohovalentní vakcíny fretčí organizmus natolik zatěžují, že je tu předpoklad  že používání těchto vakcín u fretek vede k onemocnění lymfatického systému a tedy k lyfosarkomům, rakovinám sleziny, jater , na které nám fretky ve velmi mladém věku umírají. (znám veterináře, kteří zpracovávají práci na toto téma). Buhužel to vypadá, že na to, aby nám fretka onemocněla některou z těchto zhoubných nemocí, stačí ji naočkovat pouze jednou mnohovalentní vakcínou ,například jako mládě. I když budem pokračovat dále jednodušším očkováním, nemoc se vyskytnout muže již u dvou až třítelé fretky. I jedno očkování lymfatický system zvířete může natolik poškodit, že se v brzké době rozvine onemocnění.
Proto bych doporučila, když už považujeme za nutné fretku očkovat proti psince, vybrat vakcínu co nejjednodušší, pro štěňata, které nebude fretku tolik zatěžovat a objevuje se na ni co nejméně alergických reakcí. Je to například NOBIVAC Puppy DP, BIOCAN Puppy DP, BIOCAN DP , NOBIVAC DHP , TRIVIROVAX CHP apod.
Promluvte se svým veterinářem ať vybere co nejméně valentní vakcínu a pokud na ni vaše fretka nebude mít alergickou reakci, tak u ní zůstaňte po celou dobu očkování.

Pak bych ještě vyjádřila názor, který se některým skalním chovatelům nelíbí. (Zvláště těm , kteří organizují akce setkávání fretek ...)
U starších fretek bych zvážila nutnost očkování . No a nejen u nich, pokud člověk nemá ambice se svou fretkou chodit na skupinová setkání, výstavy a podobné akce, tam bych já osobně dospělé fretky neočkovala proti psince vůbec. Po zkušenostech, které jsem sama s fretkama zažila a po poradě s veterináři - odborníky, kteří se zabývají malými šelmami hlásám názor, že očkování proti psince fretkám prostě velmi škodí a zkracuje jim život. Psinka jako nemoc se totiž v ČR již nejméně deset let nevyskytla, což je možné si u svého veterináře ověřit - kdy naposled v dané oblasti, kde se se svou fretkou pohybujete zaznamenal onemocnění psinkou  nezpůsobené očkováním.
Takže jsem došla k tomu, že nebudu svoje fretky brát na žádné hromadné akce a ušetřím je od zátěže očkování. Očkuji mláďata podle schematu Biocanem DP a dospělé fretky již neočkuji.
Starší fretky (nad tři roky věku) neočkuji zásadně! Tam poškození organizmu hrozí nejvíc.
A pak při výskytu jakékoli nemoci, opakování viróz, průjmů, alergií na cokoli, očkování proti psince vážně nedoporučuji.

Situaci na trhu v ČR s očkovacími látkami sleduji a pokud se dozvím novinky, zase napíšu...

Výše napsané  je muj názor na toto téma, ale jelikož mi sem do komentářů nikdo neoponoval, dovolím si zkopírovat seriozní názory z diskuzního fora na www. Fretka.cz. :o)

-----------------------------------------------------------------

(jen na okraj...záměrně se nedržím přesné české gramatiky na těchto stránkách :o)

Re: Očkování
Zaslán uživatelem/kou: Vendula R (IP)
Datum: 2007-11-07, 23:28

Očkování fretek proti psince není ze zákona povinné, nicméně doporučované (ne zákonem ale vety znalými problematiky a Klubem) a velmi rozumné. Psinka ani vzteklina se u nás už v podstatě nevyskytují (neříkám, že se nevyskytují vůbec!) právě z toho důvodu, který uvádí Lee a tím je dobrá plošná proočkovanost proti těmto chorobám.
Psinka je pro fretky ve valné většině případů smrtelná a její průběh je dost dramatický - fretka nesmírně trpí, než zemře :o( A pokud se náhodou fretku podaří zachránit, v žádném případě se nedá hovořit o plnohodnotném životě, protože fretka má trvalé následky, zejména centrálního nervového systému, například epilepsii, která musí být kompenzována léky, ale ani to není konečný stav - časem se přidávají další a další komplikace a zdravotní fretky stav se postupně zhoršuje... Takže, co na to říct? Snad jen: očkovat, očkovat, očkovat! Samozřejmě vhodnými vakcínami.

-------------------------------------------------------------------------

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Freetka

(Ladiskav, 7. 4. 2020 13:51)

Jak dlouho trva porod fretek

očkování

(petra, 26. 8. 2010 13:15)

Prosím chci se zeptat kolik stojí tak zhruba očkování proti psince ??

KOMENTÁŘE

(IvaD., 5. 3. 2010 14:31)

prosím o psaní dotazů na e-mailovou adresu, zde se nemám možnost zeptat na doplňující informace, a proto odpovědi nemají smysl. Rubrika "komentáře" neslouží ke konkrétním dotazům.

Očkování

(Erin, 11. 11. 2007 21:01)

Očkování proti psince považuji u fretek za potřebné právě proto, že se psinka, naštěstí, v mém okolí už dost dlouho nevyskytla. Ona totiž může být přítomna v latentní formě a i když s fretkami chodím na místa, kde se nesetkávají s jinými zvířaty, mohu ji např. přinést já, na botách, na kabátě...
Svoje fretky nechávám očkovat i proti leptospiróze. Nikdy nevím, např. na chalupě, kdy mi k fretkám na verandě vleze myš a viděla jsem na leptospirózu umírat psa. Viděla jsem, jak leptospiróza probíhá u člověka. Děkuju, nechci.