Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci ovlivněné špatnou výživou fretky


Močové kameny

Fretka krmena hlavně potravinami, které obsahují rostlinné bílkoviny jsou zvláště náchylné k močovým kamenům. Trávení bílkovin vyrábí chemické sloučeniny, které musí být vylučován v moči. Produkty vytvořené z trávení rostlinných bílkovin činí zásaditou moč. Hořečnaté soli ve formě krystalů v alkalické moči se hromadí v podobě písku a drží při sobě. To může být příčina obstrukce a smrti u neléčené fretky nebo chronických problémů.

Konzumace živočišné bílkoviny činí více kyselé moči a snižuje pravděpodobnost tvorby močových kamenů.

Infekce močových cest zvyšuje citlivost na tvoření kamenů. Fretky s močovou infekcí by měly být krmeny nejkvalitnějšími granulemi s vysokým obsahem živočišných proteinů.

Respirační infekce

Fretky s infekcí horních cest dýchacích(nachlazení) nemůže dýchat a často jedí málo. Nemohou cítit vůni potraviny a je to těžké spolknout se zablokovaným chřípí. Je proto dobré namočené granule nechat změknout , rozmíchat je dobře a podávat fretce teplé. Teplé krmivo vydává silnější vůni a jemnější textura je často lépe přijímána nemocnou fretkou. Míchání s kuřecím vývarem namísto vody rovněž zvyšuje chutnost.

Insulinom

Špatná výživa nezpůsobí přímo insulinom, ale nesprávné krmení může zhoršit stav a vyvolat záchvat těžké, život ohrožující hypoglykemie. Fretky se slinivkou produkující inzulín-nádory mají nízkou hladinu krevního cukru většinu času. Fretka by měla jíst granule s vysokým obsahem bílkovin, vysokým obsahem tuku často, aby se udržela stabilní hladina krevního cukru.

Fretky s inzulínomem by neměly být dokrmovány čistým cukrem, pokud se není hladina cukru v krvi tak nízko, že musí jíst cukr, aby se nedostaly do hypoglyckého šoku. Je ideální, aby v takovém případě dostaly přípravek s vysokým obsahem tuku a cukru, a obsahují bílkoviny. Tuk a bílkoviny déle tráví, a to fretce stabilizuje hladinu krevního cukru po dobu několika hodin. Pokud je nutno podat čistý cukr jako med nebo kukuřičný sirup, další potraviny s vysokým obsahem tuku a bílkovin by měl být podány jakmile fretka můžete jíst, nebo se zhorší frekvence hypoglykémie, a je pravděpodobné, že se vyskytují několikrát za hodinu.


Alergické projevy


Podle výzkumů se syrovátka zdá být společným viníkem potravinové alergie u fretek. Vyhněte se přísadám jako mléko, syrovátka, kasein, nebo sýr.

Dalším alergizující složkou stravy muže být kukuřice. Je v krmivech populární pro snadnou dostupnost a nízkou cena. Netvoří sice část rostlinných bílkovin, ale zvyšuje v krmivech obsah kukuřičného lepku, bývá používána jako „plnidlo“, zvyšující objem.

Nadměrné množství vitamínu A v čisté podobě může způsobit různé kožní alergické projevy. Netýká se to obsahu vit.A v Betakarotenu, ten metalizmus spotřebuje v potřebné míře, zbytek vyloučí. Čistý vitamín A se ukládá v játrech, při velmi vysokých dávkách dochází k onemocnění jater. Proto při krmení kvalitními granulemi je potřeba dávat pozor na doplňky stravy, které obsahují A vit., aby nedošlo k převitaminování.

Rybí tuk a olej lnu jsou dobré zdroje Omega-3 mastné kyseliny , což je dobré pro fretku (pomáhá s alergií, svědění kůže, artritida, onemocnění srdce a selhání ledvin)


Srdeční choroby a poruchy zraku

Taurin je považován za důležitý doplněk k vidění. Taurin je základní aminokyselina. Nedostatek by mohl způsobit oslepnutí nebo srdeční problémy. Rostlinné bílkoviny jsou velmi nízkým obsahem taurinu, takže hledat krmiva s přidaným taurinem ve vyšších dávkách. Nebo dodávat taurin v doplňcích stravy ( i bez dalších vitamínů)


Zubní kaz

Konzervované potraviny, paštiky i masité kousky ve šťávě, mohou podpořit tvorbu zubního kazu.

Odborníci na výživu se shodují, že v konzervách nebo "mokré" potraviny by neměly používat pro pravidelné krmení fretky. Mohou být vhodné pro sestavy do osmi týdnů věku, nemocné fretky, nebo starších fretek s dentální problémy. Konzervované potraviny mají tolik vody , že nutriční hodnoty, jestliže jsou vypočteny na suché hmoty- základ, nejsou dostatečné pro fretky. Také voda „vyplňuje“ fretku rychleji, takže fretka nebude jíst, aby dosáhla dobré výživy. Často mají mnoho konzervantů.

Pokud vaše fretka je velmi mladá nebo nemocná a potřebuje vlhké potraviny, zkuste změkčováním suché potraviny s teplou vodou, nebo suché potraviny rozdrtit v mixéru a navlhčit.
Also keep in mind that nutrition studies and new information can change the current thinking about what is "right" for your ferret, so keep up with these changes...


Také mějte na paměti, že výživové studie a nové informace mohou změnit současné myšlení o tom, co je "správné" pro fretku, a tak musíme udržet krok s těmito změnami...
Zdroje :

http://www.peteducation.com

http://exoticpets.about.com

http://www.cypresskeep.com/Ferretfiles/Nutrition-FM.htm

https://www.researchgate.net


s vyhledáváním mi pomohla Johanka a ŽoFiRo , díky :o)


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ztráta srsti

(Radka M., 22. 6. 2009 9:55)

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Před cca 3 týdny jsme nechali našeho freťáka vykastrovat. Vše proběhlo naprosto bez problému. Teď mu ale vypadala srst na ocase a tlapkách. na ostatních částech těla srst zatím drží, ikdyž celkově dosti líná. je to přirozený proces, nebo mám vyhledat veterináře? Děkuji moc za radu.