Jdi na obsah Jdi na menu
 


Informace – domácí nebezpečí

Fretce chované v domácích podmínkách hrozí spousty různých nebezpečí, které musíme eliminovat, abychom předešli neštěstí.

Článek mi pomáhala dát dohromady Johanka - moc děkuji, a musím zdůraznit, že tu jsou vlastně popsány všechny možné nehody, co se někomu z nás fretkařů přihodily.

 


Okna, balkonové dveře - otevřená okna jsou pro fretku velkým lákadlem. Cítí venkovní vzduch a snaží se dostat na okno. Jenže je to trubka a neví že na druhou stranu je ta výška mnohem větší, než ze které na okno vyskočila. Nemá totiž odhad výškový. Tak klidně skočí z bůhvíkolikátého patra. Musíme si uvědomit, že na okno vyleze i po zácloně, po topení, dokonce mezi topením a stěnou, po kytce atd. a zabránit bud v tom šplhání odstraněním všeho z dosahu oken a nebo dát do okna mříž z pletiva.

Posuvné zasklení balkonů - zavírat pokud je fretka na volno bez dozoru, fretka si dokáže záhadným způsobem odsunout posuvné zasklení, i když toto jde podle nás "ztuha"

Lednička - ta je nebezpečná hlavně svojí zadní částí, která je dole částečně odkrytá a fretky mají tendenci tam zalézat a tulit se k teplému krytu elektromotoru. To není zrovna ideální pro jejich bezpečí, že. Je tedy potřeba utěsnit všechny škvíry, kterými se za lednici může fretka dostat.

Pračka - je to sice trochu neuvěřitelné, ale už se mockrát stalo že byla fretka vyprána spolu s prádlem. Je zvědavá, vleze do pootevřené pračky kdykoli může.Ve velké většině toto vyprání není schopná přežít!

Myčka - ta zajímá fretky moc, snaží se dostat do pootevřené myčky a zatrhnou si drápek a nebo skřípnou packu. Těsně před zapnutím je také jako u pračky nutné zkontrolovat, jestli uvnitř nespí freťulka, nebo jestli nám tam na poslední chvíli nehupla. 

WC  - snadno vylezou na otevřenou mísu a spadnou dovnitř. Bohužel může se stát že se utopí, neb se jim nepodaří vylézt.

Igelitové tašky a pytlíky - mají fretky moc rády, jenže jak si v tom hrají, mohou se zamotat a udusit, a nebo spolknout kus igelitu, jak se snaží ten kus zakousnout a rozervat. Tady doporučuji na hraní takové ty tvrdé mikrotenové tašky, ty se jim nepřilepí na čumáček a ani je neroztrhají.

Kelímky - např. od jogurtu, smetany. Snaží se vylízat co zbylo, jenže mohou jim zůstat zapřené na hlavě a hrozí opět udušení. Ze stejného důvodu pozor na plechovky , tam ještě hrozí nebezpečí pořezání.

Gumové hračky – některé jsou moc měkké, a fretka muže při rozkousání spolknout kousek, hrozí opět udušení a nebo ucpání střev. Také pozor na gumu na gumování, fretky je neomylně kradou dětem z penálu.

Latexové hračky - setkala jsem se u fretek i s alergickou reakcí na latex, takže pokud při hře s latexovou hračkou vaše fretka začne kašlat a sípat, raděj se vyvarujte napříště latexu.

Šplhání - fretka, zvláště samička šplhá všude kam jen jí napadne. Když si usmyslí, že někam chce vylézt, můžete vzít jed na to, že časem se jí to povede. Proto pozor na skříně, nahoře může být škvíra u zdi ,kam se fretka vejde, jenže dole už ne, zapadne tam a v mžiku se  udusí. Než odtáhnete skříň, je pozdě. Platí to nejen pro velké skříně, ale i pro ty malé, pro krabice, stolky u zdi, postele, radiátory apod. Sem patří i záclony, i ty mohou být nebezpečné, nejen že po nich fretka vyšplhá kamkoli, ale může si zatrhnout drápky, a nebo zůstat viset za tlapku, nebo se zamotat.

Schody - ty jsou pro fretky velmi nebezpečné, zvláště pokud nemají kryté schodnice. Fretka neví, že když z jedné strany muže skočit, tak z druhé strany je výška velká, nemá ten již zmiňovaný odhad.

Sporák, zvláště trouba - pozor při otevírání horké trouby, máte v rukách horký plech nebo pekáč a freťule jako na potvoru zrovna přilítne a moc ji to zajímá. Ze stejného důvodu jsou nebezpečná i krbová kamna a kamna jako taková při přikládání.

Úložné prostory - většinou pod postelemi a gauči, hrozí přiskřípnutí všudybyla.

Dveře - samozřejmě hrozí přiskřípnutí, fretka je u dveří vždycky dříve než vy, i kdyby spala a byla na druhé straně bytu. Také pozor na průvan když přibouchne dveře, to by mohlo skončit fatálně.

Říjný samec - se může zranit, když zůstane viset kdekoli za pindíka. V říji má tendenci označkovat všechno, takže jsou pro něho nebezpečné stěny klece, záclony, visící koberečky, houpačky, šňůry od hamak apod.

Ubrusy - delší ubrus visící ze stolu či stolku je pro fretku velkým lákadlem, jenže si s ním na sebe může strhnout třeba hrnek s horkým kafem nebo i něco většího.

Tuby - nejnebezpečnější jsou tuby s léky. Fretka je rozkouše a může se otrávit. Totéž platí i pro lepidla a další látky v tubách.

Léky - jakékoli léky mohou fretku otrávit. Když se dostane k platíčku se zabalenými léky, může je rozkousat a otrávit se, totéž např. s plastovými lahvičkami na různé kapky. Vše může být pro fretku toxické.

Látky a úplety - znám fretky, které s oblibou „žerou“ pelíšky, svetry, plyšáky.V tom případě je dobré pelechy vytvořit například z rifloviny, celtoviny, nebo z jiné látky, která je tolik neláká ke žužrání. A hlavně podávat pasty na odstranění bezoárů, v tomto případě pomáhají taky. Spolknuté látky totiž mohou ucpat střevo.

Klimatizace - fretka je dost náchylná na nastydnutí. Sice také nesnáší teplo a přehřátí, ale to neznamená že ji musíme ochladit za každou cenu v hodně klimatizované místnosti, nebo průvanu. I tady platí : opatrně. Pokud je správně nastavená na cca +25. Přičemž rozdíl venkovní a vnitřní teploty nemá být větší jako 6-7 stupňů, foukání ne přímo na klec s fretkou, ale taky pozor na odraz proudu vzduchu.

Stoupačky v panelových domech - určitě je nutné v bytě utěsnit dostatečně přístup do stoupaček.

WC, koupelna, kuchyň (viz stoupačky v panelových domech) - pozor na vyústění rozvodů (voda, kanalizace) ze stěny...pokud nejsou zatěsněny otvory kolem trubek, fretka proleze kolem trubky do jádra, nebo až k sousedům.

Koberce - mohou se stát nebezpečné ty menší soliterové, pod které fretka ráda zalézá. Může být nepozorována a zašlápnuta.

Přehozy – totéž platí i o přehozech na pohovkách a gaučích. Pro fretku je to schovka, takže musíme stále myslet na to, že tam může být, když si sedáme.

Pokojové rostliny -  i když fretky spíš rády hrabou květináče, vím o několika fretkách co kytky ožraly...pozor na jedovaté rostliny (např. difenbachie...)

Čistidla, chemikálie -  skladovat tak, aby se k nim fretka za žádných okolností nedostala...nebezpečí otravy, poleptání... Musíme si též uvědomit, že fretky dokáží otevřít nejednu skříňku, i velkou skříň.

Potraviny -  které mohou fretce ucpat střevo je nutno také zabezpečit aby se fretka k nim sama nedostala .....peckoviny (třešně), oříšky, želatinové bonbony, suché nevařené luštěniny...ideální když se fretka nedostane sama k žádnému lidskému jídlu.

Odpadový koš - zabezpečit proti vniknutí fretky (nebezpečí ucpání střeva - viz výše), vynešení fretky s odpadem když v koši usne.

Žehlička - odkládat tak, aby se fretka o ni nemohla spálit, ani ji na sebe strhnout (třeba za visící šňúru)- tedy nejen horkou.

Prodlužovačky s více zásuvkami - pokud nejsou všechny zásuvky na prodlužovačce využity, zabezpečit dětskými pojistkami do zásuvek, případně celou koncovku prodlužovačky obalit do potravinové folie....pokud volnou zásuvku označkuje říjný samec, může to být v lepším případě vyražení pojistek...v horším samec dostane zásah proudem.

Kabelky a jejich obsah - velmi fretky zajímá. Jenže tam mohou nalézt léky, žvýkačky, kapesníčky, kosmetiku, a tím vším se mohou otrávit, ublížit si.

Granule - zamezit kapání vody z napáječky do misky s granulema  a kontrolovat, zda nemohou mít fretky nasyslené  granule ve vlhku - hrozí  silná otrava plesnivými granulemi. Plíseň nemusí být na první pohled vidět, zato je vždy velmi toxická.

 

 

 

 

  

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

při uklízení...

(Katka, 28. 6. 2009 23:01)

Z vlastní zkušenosti...je dobré také dávat pozor, když zrovna vytíráte podlahu a máte kýbel s vodou (a s desinfekcí, saponem či octem) na zemi....otočíte se, a fretka do kýble s vodou prostě strčí čumák anebo tam může spadnout a topit se, takže tu nezdravou vodu může i vdechnout či spolknout....Takže při úklidu pokoje fretky rozhodně zavírejte!!! a nenechte je běhat po pokoji!!! ani hryzat do mokré hadry, se kterou zrovna umýváte.

další postřeh k el. proudu...

(Katka, 28. 6. 2009 22:53)

A taky bych asi dala pozor na zásuvky umístěné nízko na stěně nebo ve zmíněných prodlužovačkách, protože jsem si všimla, že náš malej zkoumal ty dírky v zásuvce, ňufal tam a kdyby měl třeba rýmu.... nebo je taky olizoval...nevím jestli hrozí nějaké nebezpečí el. výboje, ale radši to tu napíšu...a naše dvě dospělé fretky malého samozřejmě potom napodobovaly a ňufaly pak do zásuvek taky. Lepší je prevence než pak přijít o milovaného tvorečka.

další postřeh k elektrickému proudu...

(Katka, 28. 6. 2009 22:52)

Doporučuji hlavně pořád hlídat mláďata fretek, které opravdu všechno prozkoumávají a ochutnávají a nedají si jen tak říct - náš malej rád okousává kabely od elektrických zařízení (malé kabely jako třebas od nabíječky na telefon i velké kabely od PC, od audio bedniček atd.)....takže pozor na kabely!!!! Nejlépe kabely umístěte vysoko, aby tam fretka nedosáhla nebo zakryjte něčím, aby je fretka nemohla okusovat....nebo jak už bylo zmíněno označkovat. Nebo když jsou fretky navolno puštěné v bytě, tak když odcházíte někam pryč, doporučuju preventivně vypínat elektrospotřebiče ze zásuvky.

A taky bych asi dala pozor na zásuvky umístěné nízko na stěně nebo ve zmíněných prodlužovačkách, protože jsem si všimla, že náš malej zkoumal ty dírky v zásuvce, ňufal tam a kdyby měl třeba rýmu.... nebo je taky olizoval...nevím jestli hrozí nějaké nebezpečí el. výboje, ale radši to tu napíšu...a naše dvě dospělé fretky malého samozřejmě potom napodobovaly a ňufaly pak do zásuvek taky. Lepší je prevence než pak přijít o milovaného tvorečka.

Odpověď

(IvaD., 2. 10. 2008 18:33)

Samci značkují v říji, pokud jsou kastrovaní, tak už ne.
Chybičkou samiček by se dala nazvat jejich neutuchající energie, která je žene na všechny ty průzkumy, šplhání a vylomeniny.
Uhlídat fretku je opravdu docela náročné, když jí chceme dopřát pěkný život.

otázka

(Ivuška, 2. 10. 2008 17:54)

jak sem četla tak pry samci všude možně čuraj a mají samice taky nějaké malé chibičky???

fuška

(Ivuška, 2. 10. 2008 17:51)

Hrozně chci fretku.Ale jak sem si tak četla to varování tak si říkám že to asi dá fušku se o takové náročné zvíře starat...to si užiju =o)

Odpověď

(IvaD,, 30. 9. 2008 20:36)

Já bych na Vašem místě vzala fretku k veterináři.
Na takto položenou otázku ani nemůžu odpovědět, nemám dostatek informaci a konečně "komentáře" na to nejsou ani určené.

nemoc

(Michaela, 30. 9. 2008 16:38)

chtela bych se zeptat kdyz jsem s fretkou byla venku asi hodinu a dost se vyřádila tak jsem ji prinesla domu a spala a asi za 2 hodky se vzbudila a ja jsem ji vytáhla jenze prisla mi nejaka sklesla a tahala za sebou nohy tak jsem myslela ze je unavená a tak jsem ji dala do voliery jenze tam taky za sebou tahala nohy muze to byt treba chripka kdyz sem tak pcikne ale jenom sem tam ale ani kasel ani prujem nema a pije i zere pravideln. jeste jsem se chtela zeptat jestli se nic nestalo kdyz omylem strcila cumak na sekundu do kyble s vodou ve ktere bylo trosku ifu dekuju moc za pomoc.