Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní informace o chovu fretek

Výchova fretky

K výchově musíme přistupovat rozdílně u mláděte a u dospělého jedince. Hlavně nesmíme zapomínat, že fretka je opravdu chytré zvířátko.Většina nováčků majitelů ji hodně podceňuje, a pak se nestačí divit :o)

 

Výchova mláděte :

. 

Malou fretku si přineseme domů když je ji  7 týdnů. Je to malinkaté stvoření, co se vejde do dlaně. Hrozitánsky roztomiloučké. A hned ten první den se začne projevovat, je-li to suverén, nebo rozmazleňátko.To ani moc nezávisí na původním majiteli, prostě povahový rys. Zažila jsem obojí.To suverénní škvrně hnedka prostuduje všechno kam může vlézt, ochutná granulky, napije se, kousne do nohy každého, kdo se mu připlete do cesty a spokojeně se uvelebí v novém pelíšku. Rozmazleňátko udělá to samé téměř, jenže pak začne plakat, hledat mámu anebo něco či někoho, ke komu se potřebuje přitulit. Naštěstí většinou jen ten jeden den pláče.

Od druhého dne nastává čas k výchově.To znamená je to mládě, potřebuje si hrát. Freťata si nejraděj hrají na kousanou. To hodně nových majitelů nečeká, a jsou vykulení, jak to že to tak kouše! Zoubky to má ostré, sice maličké, ale kousnout umí pořádně. Jestliže máme freťátko od chovatele, které už je tzv.osahané, je situace  lepší, fretě se tolik nebrání, když ho vezmeme do ruky. Pokud máme mládě z farmy nebo ze zverimexu (ta jsou většinou také z farem), bývá to o dost horší. Tato freťata koušou nejen ve hře, ale brání se každému dotyku lidské ruky, nejsou na to zvyklá.V každém případě platí, že se nesmíme zaleknout, a bát se kousnutí. Ze začátku je důležité si na kousnutí zvyknout, brát mládě do rukou jak to nejčastěji je možné a neječet, nepištět a vlastně ani moc nereagovat. Jen když dojde v silnějšímu kousnutí, houknout jednoznačný nesouhlas, a zavřít mládě do klece. Jakoby ho odstrčit, dát mu to najevo. Rozhodně fyzicky NETRESTAT! Když začneme s tresty, změní se výchova v boj kdo z koho,a člověk nemá šanci se s fretkou spřátelit. Mládě většinou vypadá, že mu zavření do klece nevadí, zaleze si a vypadá že spí. Ale to je jen zdání.Vždy mu to vadí. Proto je dobré za chvíli ho pustit zase ven a zkusit si znovu hrát a mazlit. Když opět kousne, tak opakovat. Ono velmi rychle pochopí, o co tu jde.

No pak je důležité naučit toho tvorečka mazlit. Já mám heslo:  mazlit, mazlit, a když nechce tak mazlit.  Prostě umazlit do bezvědomí :o) Když je utahané, vyblbnuté, tak to čapnu, a muchlám hlavně za krkem, jednou rukou to držím, aby nemohlo utéct a druhou mazlím a drbu kožíšek. Ze začátku je nenechám utéct, a opravdu se brání jen chvilku. Mám osvědčené, že si na to mláďata velice rychle zvyknou a přijdou na to, že se jim to moc líbí. Po krátké době už sama chodí po hraní se přitulit a pomazlit.

To je doba, kdy už si člověk říká, hurá, už je to hodňoučké a takové miloučké. Sice to dělá lumpárny, ale pak se pomazlí a je vše krásné.To trvá pár měsíců, majitel přestane být ostražitý a důsledný ve výchově a bác ho, nastane puberta! A nejednou jakoby žádné měsíce výchovy nebyly  :o) F retka kouše, dělá naschvály, vyžaduje neustálou pozornost, udělá bobek kde ji napadne, při pokusu pomazlit klidně člověka rafne do nosu a viditelně z toho má psinu. Kousne do každé nohy, která si nedá pozor, vleze do nohavice, aby mohla kousnout, krade bačkory a schovává je. No prostě miláček v pubertě, o moc se neliší s člověčím puberťákem, také by to člověk nejraděj roztrh´ jak hada!. V tomto období je nejdůležitější zachovat klid! Důsledně dodržovat pravidla, být v klidu a vydržet. Ono to totiž celkem dobře přejde, tak za měsíc až dva, freťulka dospěje a bude z ní ten vysněný mazlík a kamarád po zbytek života.

Jak naučit fretku čistotnosti

Tady se vyplatí důslednost a trpělivost. U mláděte i u dospělé fretky, kterou bychom si případně pořídili a neuměla to, je postup stejný. Jakmile se fretka probudí, po chvilce potřebuje na záchod. Většinou začne couvat někam do rohu a zvedá ocásek.  V tu chvíli ji honem čapnem a dáme na záchůdek s kočkolitem. Když se akce povede, pochválíme, případně dáme odměnu malinkou.  Když je fretka puštěná a běhá, musíme ji pořád hlídat a sledovat, jestli znovu nezačne couvat. Když ano, akci zopakujem. Takto je potřeba hlídat několik dní a opakovat a opakovat. Většina fretek to pochopí a jsou pak vzorné. Nesmíme ovšem zklouznout k trestům za každý bobek vedle. Tím by se učení změnilo v boj a ten většinou člověk nevyhraje.A pak ještě musíme posilnit nervy v pubertě fretky,  to  je období, kdy každá fretka dobré mravy zapomene a chová se nezvedeně ve všech oblastech. No ostatně jako lidský puberťák...

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fretka

(Lada, 21. 3. 2022 23:10)

Moje freerka ma4 roky vse je dobre akorad posledny dobou hodne mne lize rice a skrabe packsma koberec prosim o radu

,

(dan123, 5. 11. 2014 20:40)

chtel bych se zeptat co mam udelat s fretkou když jedeme k uři nebo tak neco

kouše hodně

(verča , 9. 4. 2014 19:44)

ahoj chtěla bych se zeptat jestli koustnutí od fretky hodně bolí přečetla jsem si že když mě kousne žeju mám zavřít do klece ona se tím jako vytrestá!!!!!!!!!!

Převýchova

(Bára, 17. 10. 2011 14:53)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli u vás v útulku je také převýchova fretek? Že někdo přinese fretku že by ji potřeboval převychovat protože je nezvladatelná.. Za nějaký menší poplatek, nebo pytle granulí ? Děkuji za opověd. :)

Smrad

(KikhušQa, 30. 7. 2011 13:36)

Chtěla bych si pořídit frtku ale mamka říká že prý moc smrdí..já jí říkala že kočky srdí víc ale ona mi prostě nevěří ...jak jí mám přesvědčit??

Smrad..

(Sue, 21. 3. 2011 19:15)

Ahoj,mám dotaz. Chtěla bych si pořídit fretku ale od mých známých co už fretku chovali,říkájí že smrdí ale někteří zase ne. Jednou mi dokonce i kamarád říkal,že má fretka nějaké pachové žlázy které se dají odstranit operací nebo co ale stojí to prý moc peněz. Tak bych se chtěla zeptat jak to máte vy,jestli je to pravda že smrdí. Já si osobně myslím,že když jí budu koupat tak smrdět nebude.

Kusanie

(Stanislava, 10. 2. 2011 12:38)

Zdravim ,prosim pomožte mi kupila som si 8 mesacnu fretusku samicku, predchadzajuci majitelia ju vobec nepustali z klietky tak mne nastalo peklo kusala ako besna je to trocha lepsie ale ako ju mam odnaucit uplne kusat , podari sa mi to vobec??to iste zo zachodom najprv nan par dni chodila a teraz ho vysipa a chodim kadit pod misku z jedlom,zatial bojujem s uz len jednou rukavicou ako mam postupavat dalej aby som neurobila chybu??dakujem

Hra na kousanou

(Petra, 19. 11. 2010 21:47)

Dobrý den, máme malého fretčího kluka, cca 9 týdnů starého, a strašně rád si hraje na kousanou - snaží se chytat naše ruce, lovit je a okusovat. Vždycky aspoň na chvilku, než se zabaví jinými hračkami, takhle blbneme a děláme, že se necháváme lovit a zaroveň lovíme my jeho, prostě přistoupíme na jeho hru. Většinou jen jemně kousne nebo naznačí, když stiskne víc a bolí to, houkneme na něj a zavřeme do klece. Chtěla jsěm se zeptat, jestli si s ním takto máme hrát, nenaučí se pak, že nás může kousat? Beru to, že je to jeho "dětská" hra.
Zato se s námi vůbec nechce mazlit. I když ho čapnu a drbu po kožíšku, stále se snaží utíkat a chňapat mi ruce, protože si chce hrát. Nikdy nás nekouše, že by se bránil, prostě je to takový malý hravý kluk. Nepomáhá ani únava. Naučil se usínat ve svém pelíšku hned, jak se nají, a ani když ho vyndám rozespalého ven a chci ho uspat v náručí, tak nějak vycítí, že je s námi a chci si znuvu hrát :-) Dělají tohle malé fretky? Je to naše první, takže uvítám jakýkoliv postřeh nebo radu!
Jinak moc děkuju autorce tohoto webu za tu spoustu informací, hodně nám do začátku pomohly!

fretčí miminko

(Světla, 17. 10. 2010 16:33)

Milá Moniko děkuji za odpověď, aspoň někdo mi odpověděl, ještě jednou díky.

fretčí miminko

(Světla, 10. 9. 2010 15:52)

Dobrý den, ráda bych si pořídila miminko fretky. Chtěla bych se zeptat, jsem milovnice všech zvířátek máme s manželem doma malý zvěřinec tři kočky, jorkšírku, morče a zakrslého králíčka, všichni spolu velice dobře vychází, myslíte, že i v případě freťulky by to bylo taky tak, nebo to nedoporučujete? Pořízení plánuji až příštím rokem na jaře, chtěla bych miminko a hlavně ne ze zverimexu, ale od chovatele.Zatím o nich sháním co nejvíc informací.Děkuji za odpověď

Re: fretčí miminko

(Monika, 13. 10. 2010 12:32)

Promiňte že odpovídám za majitelku stránek.

Nemělo by to být problém. V tomhle případě je spíše na fretce, jak se bude chovat. Na pejska a kočku je potřeba zvykat už jko miminko, pak si spolu můžou i hrát. S ostatními zvířátky nesmí přijít do styku! Já mám fretku a několik hlodavců, freka je ignoruje. Stejně je radši nenechám v jendé místonsti bez dozoru. Nezapoňte, že fretka je velice inteligentní zvíře a dokže hlodavce kousnout i přes mříže!!!

JKeště jednou se omlouvám majitelce stránek, že odpovídám za ni.

Můj fret'ák

(dougie, 27. 8. 2010 12:54)

Dobrý den,také mám fretku když jsem ho dostala tak ten první den byl naprosto příšerný kousal nás do nohou,do rukou a lítal po bytě jak střelený.Druhý den vypustil ten svůj smrad.Musela jsem ho naučit na záchod nebot' si myslel že to je pělíšek (vzala jsem hovínko ze země a dala jsem ho do toho záchoda on si to očmuchal a koukal jak puk).Mno a ted' bydlí na balkoně v kleci a je z něj moc hodný fret'ák kouše jenom když si hrajeme a kouše velmi opatrně a málo.Chodím s ním na procházky ven,pouštím ho proběhnout po pokoji.Ještě mi zbývá naučit ho na záchod v bytě když je puštěný.

Fretka-kousání

(Nikča, 20. 6. 2010 14:27)

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat ono my už jsme fretku měli ale bylo mi 6 takže si nepamatuji jak to s ní bylo na začátku.Naši mě sice přesvědčují že se potom ,,vzpamatuje" a uklidní ale mě to stejně nedá.Proto jsem se chtěla zeptat,zda je normální že k mojí mamce se chová naprosto přítulně skoro vůbec jí nekouše jen se mazlí.K sestře je to už horší ale taky jí nevadí když se s ní mazlí taťka to samé. Ale já?.. Nevím připadá mi že mě bere jako ,,pánička" na hraní. Jen mě kouše když ji vezmu do rukou chvíli klid a pak se mi začne ohánět po prstech. Pořád mi yjíždí po nohách , někdy se nezná a rafe až do krve.Prostě nevím.. mrzí mě že se semnou třeba taky nepomazlí nebo že u mě chvíli nevidrží a hned se pere. Nijak sem ji neublížila...Myslím že se k ní chovám dobře dávám jí i jídlo z ruky,Hraju si s ní s hračkama,blbnu s ní ale pohladit se nechá jen málo.Prosím poraďte jak bych se s ní taky mohla ,,spřátelit"Dík.

říje

(yessi, 9. 2. 2010 20:05)

dobrý den chtěla jsem se zeptat jak to je z říjíu samiček....moc tomu nerozumím...vím že říje přichází koncemm unora začátkem března,ale nevim jak to poznám a co mám potom dělat zatím jí připustit nechci ale za čas určitě ano takže kastraci nechci...musim s ní něco dělat???

Fretka

(Katka, 6. 2. 2010 19:01)

Moje fretulka mela velke problemi se zachodky a zabrali az obycejne noviny.Ted kadi a cura jen tam kde jsou noviny.....

fretku si teprv pořídím

(to je jedno nee, 1. 12. 2009 16:45)

ahojky,
mooocky děkuju tomu kdo stvóril tanhle blog, ale každopádně bych mu mooc ráda poděkovala protože mám doma zrovna jednu volnou klec a už moc dlouho chci fretku a díky tomuhle blogu budu vědět jak ji mám vychovat.
DÍKY MOOOC

kousava fretka

(Nikola Janikova, 20. 11. 2009 1:27)

Dobry den mam samicku fretky docela kratce...uz jsem cela dokousana spis prekousnuta. Hrozne moc bych chtela aby se mne nebala a brala mne jako cloveka kteremu muze verit, ktery se o ni stara s laskou a hlavne aby se nebala pritulit. Nevim jak ji mam vychovat aby to prestalo koupili mi ji pritel s mamou a byla to chyba protoze ji koupili ve zverimexu. Narodila se na jare a koupili ji v listopadu... zila v mistnosti s kockama ale v osamocene v kleci. Ted na sebe neda sahnout a kdyz tak se zakousne do ruky az mi tecou skoro slzy bolesti. Poradte mi prosim mam ji hrozne moc rada. Ozvete se na cislo : 605500275 nebo mail: niki.janikova@seznam.cz

dotaz

(marta, 11. 9. 2009 14:20)

Ahojky,pomozte prosim.moje fretka ma 8 mesicu,a porad napada vsechny lidi a i pritele,nenecha se pohladit od nikoho krome me.Da se nejak ji to odnaucitz?taky vasi fretky kousou?

fretci kluk

(janice, 27. 8. 2009 23:14)

ahoj!
no,to nas 3mesicni felix je taky takovej kousavej blazen,je hrozne vycuranej a nevim jak ho mam odnaucit kdyz si s nim hraju a blbnu,tak nekouse do ty hracky,ale jde hned po ruce!previt! a taky ho zacalo ted bavit prevracet zachudek,i kdyz je privazanej,tak ho nejakym zpusobem prevrati a vysype!vycinim mu,uklidim to a on v tu chvili znova!v ty chvili bych mu nejradsi zakroutila krkem,jak si ze me dela normalne prdel a uplne se mi smeje!!
a nebo kdyz se mu proste zachce,tak se vykákne vedle!proc?ma tam spoustu hracek,houpacek a klec mam velikou,3patrovou!a chodi od zacatku do zachodku a i kdyz ho mame pustenyho,tak si dojde do klece kdyz se mu chce!
je to proste furt dokola a netrpelivi lidi by fakt nemeli mit fretku!:-D Ja trpeliva nebyla,nikdy.Ale od ty doby,co mame toho naseho previta,tak uz jsem obrnena!:-)
jo a taky jsem se chtela zeptat-jak je mozny,ze uz ve 2 mesicich byl o dost vetsi nez jeho mama?jeste jsem ho nevazila,ale kdyz jsme si ho prinesli,tak do dlani opravdu nebyl!je to asi obr..ale byli takovi i vsichni jeho brachove..

ODPOVED Tom

(Jerry, 26. 8. 2009 20:28)

Njn... S timhle vsechno musis pocitat kdyz si poridis fretku. Samicky jsou trosku divocejsi nez samci... kazdopadne bych ji nechal tak den, dva nechat na pokoji, dal bych ji tam naky dobrutky a nechal ji byt. a potom bych ji vyndal a uvidel bych co bude delat...Pokud te hryzne a zacne tyct krev, vem ji za limec kozisku za krkem a zatres s ni a rekni FUJ. a pust ji a pokud to udela znovu, tak opakuj akci ale uz ji vrat i do kolece... aspon na pul hodky... a takhle to skus delat a doufat ze se to zlepsi...