Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Informace - postřehy chovatele

O chovu  fretek se dá říct :  co chovatel , to názor. Ať už se to týká krmení , očkování, pobytu venku, velikosti klece, koupání atd. i výchovy.

Občas odpovídám na stále stejné dotazy, proto si dovolím některé zde vyzdvihnout, postupně jak dotazy přicházejí budu článek rozšiřovat…

Co je lepší, sameček nebo samička ?  Skvělí jsou oba :o) , nejlépe dohromady.

Trochu platí, že kluci se víc mazlí, jsou v dospělosti medvědovití. Kdežto samičky jsou  více  „akční“, všude vlezou, všude se vejdou, do každé škvíry.Jenže i já mám samičku, která spí nejraděj celý den v posteli pod peřinou a samečka, který pořád lumpačí jak třeštiprdlo, chce si hrát a nedá pokoj,dokud někoho nepřemluví  několikrát denně.

Jen jedno hledisko je možné ku zvážení, samičky pokud nejsou k chovu, mají problém s říjí, je potřeba velmi důsledně sledovat, aby samička neměla říji déle než měsíc, když ji říje neustupuje, je třeba ukončit hormonální injekcí a nejdéle do měsíce kastrovat. Není vhodná kastrace v říji, protože orgány k odběru - ovariohysterektomie - jsou překrvené a dochází tím pádem k velké ztrátě krve. Já osobně preferuji transfůzi u každé kastrace samičky, velmi se mi to osvědčilo. Při operaci fretky, jakékoli kde je použita narkóza je potřeba zajistit, aby zvířeti neklesla tělesná teplota pod život ohrožující mez. Po narkóze  tzv. chladnou, klesá jim krevní tlak, jsou velmi studení a je potřeba je ohřívat. Zabalením do deky,přiložením termoforu nebo vyhřívací dečky, a to většinou do druhého dne.

Samci mají říji méně problémovou, ovšem více smrdutou, pro některé majitele je pach říjného samce natolik nepřijatelný, že chudák kluk končí v útulku a nebo je vyhozen, jen co dospěje a začne říjit. To se samozřejmě dá řešit také kastrací, kastrovaný samec už není cítit vůbec a je i klidnější. Kastrovat samce je možné kdykoli po dosažení dospělosti. To je mnohem důležitější, než by se na první pohled zdálo. Předčasná kastrace může totiž způsobit, že po čase začnou přejímat funkci tvorby hormonů nadledvinky , a pak nastává velký problém, nezřídka končící zhoubnou nemocí a úhynem zvířete. Bohužel tuto nemoc může způsobit i pobyt fretek na slunci. Fretka je druh tchoře, tchoř je noční šelma, vychází ze svého obydlí pouze navečer, za dne dobrovolně nikdy.  Určitě by tedy neměl podnikat celodenní výlety s fretkou za krásných letních dnů nikdo, komu záleží na zdraví  jeho fretky. Albíni by neměli na slunce přijít vůbec ! (také kvůli ochraně jejich zraku) Osvědčuje se zastínit přes den i okna v místnosti s voliérou, aby fretky byly od brzkých jarních měsíců až do podzimu spíše ve stinném prostředí. Na procházky je lepší chodit navečer a nebo když je zataženo.

Dalším problémem, který s tímto i souvisí, fretka nesnáší přehřátí. Sama má vyšší tělesnou teplotu než člověk – kolem 39°C. takže když je horko, je velmi důležité dbát na ochlazování vzduchu. Ovšem  pouze tak, aby fretky nepobývaly v průvanu, velmi snadno nastydnou. Na to je potřeba dát pozor i při koupání. Mám tu zkušenost, že fretky není potřeba koupat často. Jsou to tak čistotná a voňavá zvířata, kam se hrabou kočky … Když už je potřeba fretku vymydlit, tak jedině vhodným šamponem přímo pro fretky. A je potřeba k oplachování použít teplejší vody, než třeba u malého dítěte. Chcete-li takto řešit pach říjného samce, tak ovšem neuspějete, protože nejdéle do druhého dne po vykoupání určitě bude mít svůj pach zpátky a v ještě větší intenzitě.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Potkan a Fretka

(Kristýna Karlová, 18. 1. 2011 15:19)

Dobrý den , já se chci zeptat je li možné chovat fretku a potkana dohromady , potkánka mám řádně zabezpečeného a fretka by neměla žádnou možnost se k němu dostat , žije v docela velikém akvárku , a místo horního deklu máme silné pletivo , s velice malinkatými otvory , přidělanné na pevnou a z jedné strany upevněné zamečkem , je tedy nějaká možnost že bych nemohla tyto b´dva chovat dohromady ?

Re: Potkan a Fretka

(dáša2, 7. 7. 2011 22:48)

Už je asi pozdě, na odpověď, ale pro případné další zájemce...
Měla jsem potkanku a potřebuje péči a čas. Když umírala na rakovinný nádor, péče o ni zabrala ještě více času. Ráda jsem ten čas své malé přítelkyni věnovala.
Fretku jsem měla dosti dlouho před potkankou a poté, co nám pošla potkanka jsem si zase pořídila fretku. Obojí potřebují lidský dotek a trávit svůj krátký čas co nejvíce v lidské společnosti. Potkan proto, že je společenský a fretka proto, že pokud se jí nevěnujete, rychle divočí. Fretka je vlastně velmi závislá na lidské péči, čím více času jí, v době kdy nespí, věnujete, tím je milejší.

Vím o potkance, která soužije bez problémů s několika kočkami chovanými pouze v bytě. Ale fretka obecně má jinou povahu, je velmi tvrdohlavá a když si zamane něco zlikvidovat, většinou se jí to dříve či později podaří. Tresty u fretek nefungují, jen dobrá vůle. U fretky s potkanem není pravděpodobné spřátelení a svůj čas byste musela dělit mězi ně, možná ne vždy úplně ideálně.

Potkan žije 2 až 3 roky, neslyšela jsem o 4 letém ale je to možné. To není tak dlouho. Doporučuji tedy počkat, až potkánek dožije a pak si teprve pořídit fretku, která potřebuje o něco více péče, ale hlavně hodně Vás, když je vzhůru, spoustu dobré vůle a trpělivosti a pochopení.

Re: Potkan a Fretka

(veroni, 4. 8. 2015 19:29)

Dobry den mam fretecku a piskomyla,ktereho mam ve velke výšce. Bylo mi receno , ze kdyby byl v jeji blizkosti tak rozhodne neprezije.na pletivo bych se nespolehala. Fretku jsem měla v doma vyrobene obrovske kleci ze silneho pletiva a nyni mam jistotu,ze do klece uz zadne jine zviratko nepujde..behem dvou noci pletivo prekousala:)

Byt nebo dum

(bambi, 14. 10. 2014 14:15)

Dobry den, potrebovala bych poradit jestli je pro fretku lepsi dum nebo byt. Dekuju

divné zvuky

(Andrejka, 6. 12. 2011 14:36)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 4 měsíční fretečku a mám jí v pokoji, v noci mě občas probudí dovné zvuky které vydává. Z ničeho nic se ozve zvuk podobný člověku když se protahuje nebo něco takového. Mohli by to být třeba zlé sny nebo se také protahuje? Děkuji Andrejka s Pepinkou :)

fretky

(eliska, 16. 11. 2011 15:34)

fretky jsou pěkné k odchovu potřebujete pevnou vuli

kdy?

(alice, 6. 3. 2009 9:10)

V jakém věku je nejvhodnější kastrace samičky?

Re: kdy?

(klára, 18. 1. 2011 18:30)

po rvní říji

velmi kousava SABI

(petra, 28. 8. 2010 11:40)

Dobry den mam velmi kousavou fretulku přivezla jsem si ji pred 3tydny od chovatelky ktera ji chovala venku a zrejme ji vubec nechovala ani nemazlila je divoka lekava z klece ji jeste z obtizemi vytahnu ale do klece to je umeni kouse velmi silne az mi tece krev. Mam ji rada ale nevim si s ni rady stara je zhruba 4mesice kazdy den ji poustim ven ale chytit ji umeni prosim poradite mi jak jí zvladnout a zda to vubec pujde dekuji

Fretka

(Hana, 19. 4. 2010 19:51)

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak mám uhlídat fretku v říji mám jí jen 3týdny a moc ještě nemám zkušenosti také mám fretáka a ten je kastrovaný.Děkuji za odpověd.

ukončení říje

(Petra Scheiderová, 4. 3. 2010 11:27)

Dobry den chtela jsem se zeptat jestli vite o nejakym veterinari ktery umi ukoncit riji,protoze uz jsem se ptala u dvou v jablonci nad nisou a jeden o tom nikdy neslysel a druhy veterinar to nikdy nedelal tak jestli byste mi poradila co mam delat uvazuji i o tom ze ji necham pripustit ale nikoho neznam kdo mi mel fretaka.prosim odepiste celkem to specha.dekuji predem za odpoved

Kastrace

(Monika, 4. 8. 2009 15:52)

Dobrý den, vím, že jste psali, že samici nechat kastrovat až po říji, ale mám strach, abych vše uhlídala a samička mi nezemřela. Mláďata neplánuji a četla jsem, že ke kastraci se může přistoupit i před započetím první říje. Co je tedy nejvhodnější? Za Vaši radu a pomoc velice děkuji já i freťule Julča.

odpověď

(IvaD., 2. 8. 2009 19:19)

Ano, je to pravda a patří to mezi základní vědomosti, které by měl znát každý, kdo si pořídí fretku. Přesto se to každým rokem děje, samice umírají, protože majitel neřešil včas přetrvávající říji. A i když se podaří samičku zachránit, na nevratně poškozenou kostní dřeň a krvetvorbu, což vede k nízké imunitě.

je to tak

(misa, 2. 8. 2009 19:11)

je pravda že samička kvuli říji může i zemřít?

odpověď

(IvaD., 6. 3. 2009 11:39)

Samice i samec se mohou kastrovat až pohlavně dospějí. Tím si můžeme být jistí v případě, až přijdou do říje. Takže samice se kastruje kdykoli po říji.