Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení fretky

V současné době je nejvhodnější krmit fretku granulovaným krmivem.  Na trhu je velké množství různých značek, i v různé kvalitě. Je možné použít granule pro fretky i granule pro koťata a kojící kočky. Nejdůležitější je obsah bílkovin a tuků. Bílkoviny musí být živočišného původu, nejlépe drůbeží maso.

Obecně platí že mladé fretky vyžadují vyšší obsah jak bílkovin a tuků, starší fretky (tzn.4-5. leté) už by měly dostávat stravu méně tučnou, ale obsah bílkovin stále co nejvyšší..

Příliš vysoký obsah tuků v granulích způsobí, že fretky budou jíst méně, a tak se jim dostane méně bílkovin, minerálních látek a vitamínů.

Nejvhodnější granule neobsahují žádné obiloviny.Nejlepším zdrojem vlákniny ve fretčích krmivech jsou řepné řízky. Obsahuje složky, které potlačují růst bakterií, jako je E. coli nebo salmonelózy.

Vhodné granule pro fretky jsou uvedeny v tabulce č. 1 :

/clanky/informace---tabulka_-granule-pro-fretky

Příklady granulí pro koťata, které můžeme použít pro krmení fretky jsou uvedeny v tabulce č. 2 :

/clanky/informace---tabulka_-granule-pro-kotata-vhodne-i-pro-fretky

Nevhodná krmiva   jsou ta, která nemají dostatečný obsah živin a  maso je v nich nahrazeno obilninami a sójou, takže bílkovina je rostlinného původu, což je pro trávení fretky naprosto nevyhovující. Jsou to především    Bio Huron,   DUO ferret,   Vitapol,     XtraVital,   Encia,     Premium pro fretky ,   Biozoo   a veškerá levná krmiva pro kočky značek    Whiskas,      Kitekat,    Darling,   Friskies   apod. Dále jsou nevhodná i kvalitní krmiva pro dospělé kočky, mají nižší obsah živin, než fretka potřebuje.

Doporučení  :  při krmení granulemi je nutné aby měla fretka stále přístup k plné misce. Nepřejídá se jako pes. Je to malé zvířátko, takže trávení trvá 3-4 hodiny a proto každé 3-4 hodiny potřebuje baštit i v noci.

Pokud některé granule obsahují méně bílkovin, může se doplňovat strava lžičkou netučného nesladkého tvarohu, nebo jogurtu. I  libovým masem - kuřecím, hovězím, krůtím, králičím. Nikdy NE vepřovým !   při konzumaci vepřového masa hrozí nebezpečí pseudovztekliny: Aujezskyho nemoc (pseudorabies) jejíž viry se mohou ve vepřovém  mase občas vyskytnout - zejména poblíž kostí - např. žeber.
Je to nemoc pro všechna zvířata smrtelná. Moc to nehrozí sice u vařeného masa, ale pro jistotu nikdo rozumný vepřovým nekrmí ani psy, kočky, fretky, ani v ZOO šelmy nekrmí vepřovým.
Rybí maso je doporučováno pouze z mořských ryb a v malém množství.

Nutný je  stálý přísun čerstvé vody, nejlépe v napáječkách, nebo fontáně. Z misek fretky obvykle vodu vycachtají.

Doplňky stravy : zelenina čerstvá i vařená (bez soli!), ovoce, vitaminové doplňky pro  fretky, kočky a koťata. - různé pusinky, srdíčka kapsičky. Na trhu je hodně možností. Žloutek syrový i vařený, tvaroh netučný, jogurt, kefír, sýr mozzarella, žervé apod. To vše bez soli i cukru. Hlavně v malém množství!

Kromě syrové cibule a syrových brambor, mohou být toxické v dostatečně velkém množství. Syrová mrkev může způsobit střevní blokády!

Vitaminové pasty : Multivitaminová pasta Gimpet - doplněk stravy možný podávat v malém množství-na prst, ne víc jak 5 mm pasty, pokud je potřeba i denně.

CALOPET - vitamínová pasta léčebná s vysokou koncentrací vitamínů. Podávání je doporučováno jen ve velmi malém množství dvakrát týdně maximálně, aby nedošlo k převitaminování organismu. Větší dávky než na olíznutí a častější podávání jen pod dohledem  a  na doporučení veterinárního lékaře!

EBI-VET  sirup pro fretky, vitamínový sirup, který se mi velmi osvědčil, považuji ho za vhodnější než ostatní vitamínové přípravky. Používám ho pro nemocné fretky k zamíchání rozdrcené tabletky např. Nestalo se, že by mi léky takto smíchané nevzali.

PROBICAN - probiotická pasta. Podává se jako prevence proti střevním onemocněním,virózám a trávícím potížím. Je možné ji podávat i jako léčebný prostředek při průjmech, potížích s trávením, po odčervení a po léčbě antibiotiky. Upravuje střevní mikroflóru.

Malt-Soft pasta Gimpet, Bezopet, Laxatone  jsou pasty na uvolnění chlupů z trávícího traktu, mírně projímavé. Podávají se jako pamlsek při línání srsti,většinou na jaře a na podzim. Mohou se použít i k uvolnění spolknutého cizího předmětu, gumy, textilie apod.

NEVHODNÉ :  vše sladké, vše slané, vše z mouky - tedy piškoty, čokoláda, rohlíky chleba apod. ROZHODNĚ NEVHODÉ  JSOU GRANULE PRO PSY! Fretka by neměla dostávat kravské mléko, pacholíky, smetánky, pudinky, slané sýry, uzeniny, šunku a nic z kořeněného jídla pro člověka. Vepřové maso, bílek, vnitřnosti - především játra.

Pokud se fretka naučí baštit jeden druh granulí a je s ním spokojená, dále už není vhodné krmivo střídat. Její trávící trakt se tomuto krmivu přizpůsobí  a časté změny by mohly zapříčinit potíže..Takže krmíme jedním druhem granulí a stravu doplňujeme dobrůtkami, které náš miláček smí a miluje :o)


Also keep in mind that nutrition studies and new information can change the current thinking about what is "right" for your ferret, so keep up with these changes...


Také mějte na paměti, že výživové studie a nové informace mohou změnit současné myšlení o tom, co je "správné" pro fretku, a tak musíme udržet krok s těmito změnami...

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odpověď

(IvaD., 4. 2. 2010 16:23)

nemusite s fretkou dělat vubec nic, jestlize ma správné granule, s dostatečným obsahem živin a vitamínů, tak nepotřebuje nic dalšího. Když nechce, tak nechce. A četla jste výše napsaný článek? PIŠKOT ??? Jestliže budete fretce dávat piškot, i když jen občas, garantuju fretce v dohledné době inzulinom - nádor na slinivce. Možná na něj už má zaděláno, nevím jak dlouho už jí ho dávate. Většina lidí tyto rady nebere vážně, a nakonec vždycky bulí. Bohužel si nepřipouštejí, že fretce toto zhoubné onemocnění způsobili sami.

zelenina

(jana, 3. 2. 2010 14:12)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co mám dělat s naší freťulkou, když vůbec nechce papat zeleninu ani ovoce? Poslední dobou mi nepapá ani kapsičky, konzervy a paštiky pro fretky. Pořád se cpe jen granulkama a jednou za čas, idyž se to nemá, dostane piškot, který teda miluje.

změna

(petra, 26. 8. 2009 12:50)

dobrý den prosim vas kdys mam malou fretecku ke ktere sem dostala granulky ktere mela do tet a ja mam jiný druh jak ji mam preučit na ty svoje?

odpověď

(IvaD., 24. 8. 2009 11:19)

stačí číst co je tu napsané, červeně je zdůrazněno že uzeniny NE ! a šunku NE! jsou mj.slané!

misa

(misa, 24. 8. 2009 10:51)

dobrý den je možné dávat i uzené napíklad šunku

fretčí mimčo

(Karolína, 19. 11. 2008 11:44)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat v jakých dávkách krmit 6-ti nedělní fretčí mimčo?A od kdy se vlastně začíná freťatům dávát granule? Současný majitel mi nedokázal odpovědět, když jsem se ho ptala, jakou konkrétní značkou a čim mladé krmí, abych jí dávala to na co je zvyklá. Je možné že ještě do těch 6-ti týdnů jen sají mléko? proto mi neodpověděl? a co a v jakých dávkách mladým nevíce vyhovuje? Děkuji moc za odpověď, Karol

Rada

(Pavel, 16. 11. 2008 19:35)

dobrý den chci se zeptat když si koupím 1kg granulí jak dlouho mi vydrží.Když budu mít jednoho samečka.Děkuji

odpověď

(IvaD., 21. 10. 2008 7:51)

někteří samci jsou opravdu velcí a hodně váží .Nejvíc právě první zimu, ty další zimy už většinou tuto váhu nemají, rozhodně neplatí že když hodně váží že je tlustý! Neomezovat! at baští jak potřebuje, znám samce , kteří měli v dospělým věku ke třem kilům. Jack,kterého jsem dávala do Brna z útulku je květnový mládě a dnes-říjen, má 2,2kg.

Tlouštík?

(Čiko, 21. 10. 2008 7:13)

Hezký den,
mám sedmiměsíčního samečka fretky a váží 1,9 kg. Je to hodně? Někdo mi říká, že je ... a já nevím, jak mu omezit papání. Nepřijde mi, že by se přejídal, ale faldíky krapejtko má. Kupuji mu od prvopočátku jen granulky a konzervy určené přímo pro fretky. Nikde se nemohu dočíst, na jakou dávku mu to jídlo omezit. Prosím, poraďte někdo. Díky

odpověď

(IvaD., 13. 10. 2008 22:05)

Hovězí maso je možné dávat syrové, drůbeží je lepší vařené,aby se předešlo nákaze salmonelou. Rybí maso je možno syrové, ale bez kostí! Máte-li možnost krmit králičím, skopovým apod.masem z domácích zdrojů,je možno dávat syrové.

maso

(hana, 13. 10. 2008 19:15)

Dobry den,chtěla bych se zeptat jake maso fretka muže jestli vařené nebo syrové?děkuji za odpověď

odpověď

(IvaDolhy, 4. 6. 2008 15:52)

Dobrý den, škoda že jste mi nenapsala na e-mail, odpověd pro vás je potřeba trochu delší. Je totiž špatně už to,že máte doma 5 týdnů staré fretátko, to by mělo být minimálně ještě týden u mámy. No ale když už se stalo, je potřeba rozhodně vyloučit ty piškoty ! Mlíčko jedině pro kočky, koupit se dá ve zverimexu a je potřeba ho ředit 1:1 vodou teplou. Dále mixované nebo škrábané maso ,hovězí může být syrové, kuřecí raděj vařené. Nesmí to být vepřové. Můžete do toho přidat vločky pro koťata od Gimpet. A zkoušet dávat granulky, nejlépe máčené ve vývaru z vaření toho masa. Nesolit! Ještě přidávejte Probican, denně tak čtvrt otočky, koupíte u veterináře. Potřebujete-li víc, napište mi na e-mail: ivadolhy@seznam.cz
také by mne zajímalo, která chovatelka prodala takto mladé mládě a s takovými radami do života. Achjo.

Čím krmit

(Iveta, 4. 6. 2008 10:04)

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu.Včera jsme si pořídili freťulku má 5 týdnů,píšete že žádné mlíčko ani piškoty,ale chovatelka mi řekla,že jí mám krmit právě tím.Můžete mi prosím poradit čím krmit takové malé freťulátko?Předem děkuji za odpověď Iveta